niewygodne.info.pl

 

     Uwikłanie globalnej elity w "Paradise Papers" to spadek poziomu życia dla 99 proc. ludzi na świecie

wtorek, 7.11.2017 r.

   

Foto: NikolayF (Pixabay.com / CC0)

Jean-Claude Juncker zanim został szefem Komisji Europejskiej przez 18 lat był premierem Luksemburga. W tym czasie ten mały kraj stał się prawdziwą wylęgarnią nielegalnych "optymalizacji podatkowych", które realnie uderzyły w budżety innych państw Europy. Z powodu transferu dochodów i ukrywania ich w rajach podatkowych i takich krajach jak Luksemburg, nieliczne globalne elity mogły się cieszyć dodatkowymi miliardami kosztem spadku poziomu życia dla 99 proc. populacji świata. I to jest prawdziwy problem, z którym UE powinna zacząć walczyć.

 

Prowadzone od ponad roku przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (380 dziennikarzy z 70 państw) dochodzenie wykazało jednoznacznie, że najwięksi biznesmeni, wpływowi politycy, wielkie koncerny oraz celebryci ukrywają swoje dochody w rajach podatkowych. Powód jest zawsze taki sam - chodzi o to, aby oszukać system podatkowy swojego kraju i zgarnąć więcej pieniędzy dla siebie. Z ujawnionych dokumentów (przeciek nazwano "Paradise Papers") wynika, że z rajów podatkowych korzystają wielkie koncerny (Nike, Apple czy Uber), królowa brytyjska Elżbieta II, gwiazda rocka Bono, gwiazda muzyki pop Madonna, czy Stephen Bronfman, główny darczyńca na rzecz kampanii premiera Kanady Justina Trudeau.

           

r e k l a m y


       

Problem z rajami podatkowymi polega na tym, że wąska grupa globalnych elit wzbogaca się kosztem 99 proc. populacji. Wszak to, że ukrywają oni swoje dochody i przenoszą je na rachunki prowadzone w krajach uznanych za podatkowe raje oznacza, że ograniczają oni budżety państw, z których się wywodzą i w których (najczęściej) prowadzą swoje biznesy. 

W tym kontekście racje ma Mateusz Morawiecki, który poproszony o komentarz do sprawy "Paradise Papers", stwierdził: "Raje podatkowe to niezbudowane szpitale i drogi w Polsce, we Włoszech, na Słowacji czy w Hiszpanii (...) Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny niezwłocznie zająć się tematem Paradise Papers, gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich".

   

r e k l a m y


 

Przypomnijmy, że aby rozwiązać problem rajów podatkowych wcale nie trzeba jakiegoś wielkiego wysiłku. Prawdopodobnie wystarczyłoby porozumienie USA, UE, Japonii oraz Wlk. Brytanii, które przewidywałoby, że państwa uznane za raje podatkowe nie mogłyby być obsługiwane przez banki (nastąpiłoby wyłączenie ich poza system bankowy). Niestety mam poważne wątpliwości, czy np. Komisja Europejska tak chętnie zabierze się za rozwiązanie tego problemu. Wszak na jej czele stoi obecnie Jean-Claude Juncker, który będąc premierem Luksemburga zrobił z tego kraju prawdziwą wylęgarnie nielegalnych optymalizacji podatkowych ze szkodą dla wszystkich państw Europy (sprawa Lux Leaks).

  

Źródło: Paradise Papers. Jak najbogatsi ukrywają fortuny w rajach podatkowych (tvn24.pl)
Źródło: Morawiecki: KE, PE i Rada UE powinny niezwłocznie zająć się Paradise Papers (Stooq.pl)
Źródło: Eksperci: Raje podatkowe zwalczyć będzie trudno, ale walczyć trzeba (Stooq.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP