niewygodne.info.pl

 

     Sąd po raz 17 (!) odesłał jej sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ona nie wytrzymała i popełniła samobójstwo

czwartek, 2.11.2017 r.

    

foto: Vmenkov (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Ostatnio głośno było o samobójstwie Piotra S., który nie mógł już dłużej żyć w państwie rządzonym przez PiS. W tym kontekście warto przypomnieć o sprawie Krystyny Chojnackiej, właścicielki firmy kosmetycznej z Kartuz, która przez blisko 20 lat walczyła z aparatem sądowo-administracyjnym o zwrot pieniędzy niesłusznie zabranych jej przez fiskusa. W ciągu tych 20 lat wyczerpującej walki straciła dosłownie wszystko. Kiedy w 2014 roku sąd po raz 17 skierował jej sprawę do ponownego rozpatrzenia, ta nie wytrzymała i popełniła samobójstwo.

 

Tragedia pani Krystyny Chojnackiej to wypadkowa co najmniej dwóch patologii - pierwszą z nich jest niejasności polskiego prawa podatkowego. Co można, a co nie? Kiedy zastosować ulgę, a kiedy zapłacić więcej? Co z kosztami uzyskania przychodu, akcyzami i terminowym rozliczaniem VAT? Interpretowanie skomplikowanych nakazów podatkowych to zmora dla większości polskich przedsiębiorców. Druga sprawa to wieloletnia przewlekłość postępowań administracyjno-sądowych, które nawet cierpliwego człowieka mogą doprowadzić do szewskiej pasji.

              

r e k l a m y


       

Pani Krystyna Chojnacka wraz ze swoim mężem prowadziła w Kartuzach firmę zajmującą się handlem kosmetykami. W 1996 roku urzędnicy skarbowi nakazali jej zapłacić blisko 3 miliony złotych niesłusznie - jak się później okazało - naliczonej akcyzy. Mimo korzystnego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego (który stwierdził, że rozporządzenie ministra finansów z 1996 r., na podstawie którego urząd skarbowy naliczył 3 miliony zł akcyzy, było niekonstytucyjne), pani Chojnacka nie mogła odzyskać zabranych jej pieniędzy. 

W ciągu 18 lat walki z urzędnikami i sędziami zmuszona była ogłosić upadłość swojej firmy oraz zwolnić 30 osób. Aby pokryć długi sprzedała po zaniżonej cenie swój własny dom. Gdy na wiosnę 2014 roku sąd administracyjny w Gdańsku po raz 17 (podkreślam - siedemnasty!) odesłał jej sprawę do ponownego rozpatrzenia, ta nie wytrzymała i popełniła samobójstwo.

   

r e k l a m y


 

Jeśli Piotr S. jest ofiarą "reżimu" PiS, to czyją ofiarą jest pani Chojnacka? Aparatu administracyjno-skarbowego, sądów a może szeroko rozumianego państwa fiskalnego? Oczywiście oba samobójstwa to straszliwa tragedia dla rodziny i najbliższych, jeśli miałbym jednak oceniać, które z nich zasługuje na miano symbolu nierównej walki z opresyjnym państwem, to zdecydowanie bardziej nadaje się do tego sprawa pani Chojnackiej, a nie rozdmuchane politycznie samopodpalenie Piotra S.

 

Źródło: Samobójstwo po walce z fiskusem (Rp.pl)
Źródło: Niech każdy usłyszy o testamencie Krystyny Chojnackiej (DziennikBaltycki.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP