niewygodne.info.pl

 

     Piaśnica - Katyń północy. Tam Niemcy mordowali Polaków w imię chorej ideologii. Pamiętajmy o ofiarach tego ludobójstwa

czwartek, 2.11.2017 r.

   

Na zdjęciu: ks. Piotr Sosnowski, sekundy przed śmiercią w Piaśnicy (27.10.1939 r.)

Na przełomie X i XI 1939 roku, funkcjonariusze SS razem z niemiecką mniejszością z paramilitarnych oddziałów Selbstschutzu, zaczęli realizować plan eksterminacji polskiej inteligencji na Pomorzu. Do lasów piaśnickich w okolicy Wejherowa zwieziono od 12 do 14 tys. urzędników państwowych, nauczycieli, inżynierów czy lekarzy. Nieraz z całymi rodzinami. Przed egzekucjami Niemcy torturowali pojmanych Polaków. Małe dzieci były bestialsko zabijane poprzez rozbijanie ich główek o pnie drzew. Pamiętajmy o tych męczennikach. Szczególnie dziś.

 

Dzisiaj obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich zmarłych. W tym dniu warto pamiętać o tych wszystkich, którzy zostali bestialsko zamordowani w imię chorej ideologii. Pamiętajmy szczególnie o tych, którzy musieli zostać zabici, bo byli Polakami. W tym kontekście ludobójstwo dokonane przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku z pewnością kwalifikuje się do szczególnego upamiętnienia.

           

r e k l a m y


       

O sprawie masowych egzekucji w Piaśnicy przypomniał mi na Twitterze doradca prezydenta Dudy - Marcin Czapliński. Opublikował on szereg tweetów i zdjęć o mordzie dokonanym na Polakach przez Niemców w Piaśnicy. Najmocniej uderzyła mnie fotografia pomnika pamięci dzieci zamordowanych w piaśnickich lasach:

 

 

Marcin Czapliński w ten sposób opisał to zdjęcie: "Dzieciom zamordowanym w Piaśnicy. - >> Kto się będzie ze mną bawił? <<
Napis pod misiem.
Zapomnieć o Nich to grzech. Nie pozwólmy".

Piaśnica była największym – po
obozie koncentracyjnym Stutthof – miejscem kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Miejsce to nazwane jest niekiedy "pomorskim Katyniem", "Katyniem półmocy" lub "Kaszubską Golgotą". Dla niemieckich nazistów Piaśnica była jednym z największych poligonów doświadczalnych w przeprowadzaniu masowych zbrodni.

   

r e k l a m y


 

W 1939 roku w lasach piaśnickich życie straciło od 12 do 14 tys. ludzi. Głównie byli to urzędnicy państwowi, nauczyciele, inżynierowie czy lekarze. Nieraz zabijani z całymi rodzinami. Szczególnie przerażające są relacje mówiące o tym, jak odbierano życie małym dzieciom. Według niektórych świadków dzieciom rozbijano główki o pnie drzew. Świadczy o tym fakt, iż w pniach drzew rosnących w pobliżu masowych grobów odnajdywano później dziecięce ząbki i włosy.

Pomódlmy się lub wspomnijmy dziś w myślach o wszystkich tych, którzy jesienią 1939 roku musieli zginąć bo byli Polakami. Ile światów musiało się wówczas załamać? Ile życiorysów drastycznie pozmieniać?
Męczeńska śmierć pomordowanych w Piaśnicy nie będzie jednak zapomniana, a tym samym daremna, dopóki my - żyjący - będziemy o Nich pamiętać.

 

Źródło: Zbrodnia w Piaśnicy (Wikipedia)
Źródło: Marcin Czapliński (Twitter.com)
Źródło: Władysław K. Sasinowski: Piaśnica 1939-1944. Wejherowo: Komitet budowy pomnika ofiarom Piaśnicy, 1956

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP