niewygodne.info.pl

 

     Francja ma problem z jednym krzyżem, ale z setkami nowych półksiężyców problemu już nie ma

poniedziałek, 30.10.2017 r.

   

foto: area0404 (Pixabay.com / CC0)

Jeszcze nie tak dawno (2015 r.) rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu wzywał w sposób następujący: "Mamy we Francji 2200 meczetów i musimy podwoić ich liczbę w ciągu dwóch lat". Wtórował mu ówczesny premier Francji, który stwierdził, że "islam zostanie we Francji". W tym kontekście co najmniej dziwnie brzmi sentencja francuskiej Rady Stanu (odpowiednik polskiego NSA), która nakazała usunięcie jednego tylko krzyżyka z pomnika JP II, bo jest sprzeczny z ustawą o rozdziale kościoła od państwa. Rozumiem, że setki nowych półksiężyców sprzeczne z ustawą już nie są?

 

Francja - największy laicki kraj w Europie ma szansę zostać największym muzułmańskim państwem Starego Kontynentu? Patrząc na oficjalne statystyki trudno temu zaprzeczyć. Społeczność muzułmańska we Francji liczy obecnie od 5 do 7 milionów ludzi i w najbliższych latach będzie się powiększać (przyrost naturalny + imigracja). Znakiem czasu stają się tam zamykane i burzone chrześcijańskie kościoły. Od 2000 r. zrównano z ziemią co najmniej 33 tego typu obiekty. Na ich miejsce wyrastają meczety. We wspomnianym okresie wybudowano ich nieco ponad 1 tys.

              

r e k l a m y


       

Okazuje się, że liczba 1 tys. nowych meczetów i tak za mało w porównaniu do potrzeb. Warto przytoczyć słowa Dalil Boubakeur, rektora Wielkiego Meczetu w Paryżu, który podczas konwencji Związku Organizacji Islamskich Francji (UOIF) w 2015 roku zażądał podwojenia liczby meczetów we Francji: - "Mamy 2200 meczetów i musimy podwoić ich liczbę w ciągu dwóch lat".

Boubakeur dodał, że puste we Francji kościoły katolickie mogłyby być zamieniane na meczety, bo wyznawcy islamu nie mieszczą się w istniejących. - "To delikatna sprawa, ale dlaczego nie" - stwierdził. 

W kontekście powyższego co najmniej dziwnie brzmi sentencja wyroku francuskiej Rady Stanu (odpowiednik polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego), która uznała, iż jeden krzyżyk nad pomnikiem Jana Pawła II to zdecydowanie zbyt wiele patrząc przez pryzmat ustawy o rozdziale kościoła od państwa. Tym samym podzieliła pogląd wolnomyślicieli w departamencie Morbihan, którzy stwierdzili, że krzyż jest "ostentacyjnym symbolem religijnym".

Jeśli krzyż nad pomnikiem Jana Pawła II jest "ostentacyjnym symbolem religijnym", to czym są półksiężyce umieszczane na nowo budowanych meczetach?

   

r e k l a m y


 

Jean-Paul Oury, francuski ekspert w dziedzinie komunikacji i budowy wizerunku publicznego, zauważył w tym kontekście jedną ciekawą rzecz: "Ja nic nie rozumiem. Rząd francuski, który dał pieniądze żeby budować tysiące meczetów, nakazuje zdjąć krzyżyk na pomniku Jana Pawła II... Coś jest nielogiczne". I trudno tutaj się z nim nie zgodzić. Coś jest w tym nielogicznego.

 

Źródło: Sąd nakazał usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Nie pomogły argumenty burmistrza i mieszkańców (wPolityce.pl)
Źródło: Lider muzułmanów we Francji: zamieńmy puste kościoły na meczety (tvn24.pl)
Źródło: Jean-Paul Oury (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP