niewygodne.info.pl

 

     Niemcy i Holandia blokują informacje o rozmiarach skażenia fipronilem! Czy tak wygląda wypełnianie unijnych standardów?

piątek, 27.10.2017 r.

   

foto: DesignRecipe (Flickr.com / CC by 2.0)

Agencja informacyjna DPA zwróciła się do Komisji Europejskiej o dane na temat skali skażenia jaj i produktów jajecznych toksycznym fipronilem. Niestety Komisja odmówiła ujawnienia takich informacji. Powód? Sprzeciw ze strony Niemiec i Holandii. W obu tych państwach skażenie jaj fipronilem było największe. Oto jak w praktyce może wyglądać dostęp do ważnych - z punktu widzenia interesu społecznego - unijnych informacji, gdy jakieś silne państwo (w tym przypadku Niemcy z Holandią) nie ma interesu w tym, aby to robić.

 

Skażenie jaj i produktów jajecznych fipronilem wykryto w lipcu br. Informacje do Komisji Europejskiej o zanieczyszczeniu jaj jako pierwsza przekazała Belgia w ramach unijnego systemu ostrzegania. Okazało się jednak, że zrobiła to z opóźnieniem. Belgowie na swoją obronę twierdzili, że Holendrzy mają jeszcze większą obsuwę w powiadomieniu o wykryciu skażenia u siebie, bowiem u nich pierwsze przypadki wystąpiły już jesienią ubiegłego roku.

              

r e k l a m y


       

Agencja informacyjna DPA chciała otrzymać od Komisji Europejskiej szczegółowe informacje na temat skali skażenia toksycznym fipronilem w Europie na bazie danych z unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt (RASFF). Bruksela jednak odmówiła udzielenia informacji tłumacząc to stanowiskiem Niemiec i Holandii. 

Niemcy stwierdzili, że agencja DPA nie może dostać informacji z uwagi na konieczność "ochrony systemu RASFF". Z kolei Holandia tłumaczy blokadę informacji dobrem prowadzonego śledztwa. Powstaje pytanie - czy tak ma wyglądać wypełnianie unijnych standardów w zakresie dostępu do informacji, które mają olbrzymie znaczenie dla interesu społecznego? Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję "umiarkowanie toksyczną". W przypadku spożycia może on być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

   

r e k l a m y


 

Na marginesie warto zwrócić uwagę na ciekawą konsekwencję afery fipronilowej. Otóż na Zachodzie zaczęło brakować jaj. Są one wycofywane ze sklepów, a do tego kury są często prewencyjnie zabijane. W efekcie polskim producentom zaczęło się opłacać eksportować jaja na zachód, co oznacza, że polskie sklepy muszą płacić im więcej by tego nie robili. Skutek tego jest taki, że ceny jaj w Polsce podskoczyły ostatnio o jakieś 20-30 proc.

 

Źródło: Niemcy i Holandia blokują publikację informacji o skażeniu jaj fipronilem (Dziennik.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP