niewygodne.info.pl

 

     Co się dzieje z Trybunałem? Liczba wydawanych wyroków i postanowień spadła o ponad połowę w porównaniu z 2015 r.!

piątek, 27.10.2017 r.

   

foto: trybunal.gov.pl

Jednym z głównych zarzutów (również publikowanym na tym blogu) wobec Trybunału Konstytucyjnego epoki Rzeplińskiego była przewlekłość poszczególnych postępowań. Okazuje się jednak, że Trybunał pod rządami sędzi Przyłębskiej zajmuje się znacznie mniejszą liczbą spraw niż Trybunał pod rządami Rzeplińskiego. Dla przykładu: na listopadowej wokandzie TK znaleźć można obecnie tylko 1 sprawę. W grudniu mają się odbyć raptem 2 rozprawy. Spowolnienie tempa pracy w skali całego roku pomiędzy TK z 2015 r., a TK z 2017 r. jest naprawdę widoczne. Dobra zmiana?

              

r e k l a m y


       

Niegdyś na tym blogu publikowałem teksty krytyczne wobec TK zarządzanego przez Andrzeja Rzeplińskiego. Aby daleko nie szukać wystarczy spojrzeć na ten artykuł: "TK we własnej sprawie wyda wyrok w ciągu 10 dni. W każdej innej sprawie potrzebuje na to średnio 500 dni. W sprawie BTE potrzebował ich aż 902!". Czasy się jednak zmieniły i kierownictwo TK również jest dziś inne. Okazuje się, że wraz ze zmianami kadrowymi TK zmniejszyła się również liczba obsługiwanych przez TK spraw. 

Zgodnie z oficjalnymi informacjami dostępnymi na stronie trybunal.gov.pl - od początku roku aż do wczoraj Trybunał wydał łącznie 69 wyroków i postanowień. To niewiele jeśli porównamy statystyki z lat poprzednich. W 2016 roku takich postanowień i wyroków było 99, jednak już w 2015 r. - 172, w 2014 r. - 118, a w 2013 r. - 130. 

   

r e k l a m y


 

Spadek w zakresie liczby obsłużonych spraw nie miał jednak wpływu na kwestię podwyżek. Zgodnie z prawem od początku przyszłego roku sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą otrzymywać o 1 209,66 zł więcej, a ich pensja urośnie do poziomu 24 324,14 zł. Jeszcze większą podwyżkę otrzyma prezes TK - Julia Przyłębska. Jej podwyżka wyniesie 1 451,58 zł, dzięki czemu pensja całkowita wzrośnie jej do poziomu 30 388,96 zł.

 

Źródło: Wokanda Trybunału Konstytucyjnego (trybunal.gov.pl)
Źródło: Dane statystyczne z postępowania właściwego w Trybunale Konstytucyjnym w latach 2014-2017 (trybunal.gov.pl)
Źródło: Spore podwyżki dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego (DoRzeczy.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP