niewygodne.info.pl

 

     Niemców w Polsce jest 150 tys. i mają status mniejszości. Polaków w Niemczech jest 800 tys. i mogą zapomnieć o takim statusie

poniedziałek, 23.10.2017 r.

  

foto: Janos Balazs (Flickr.com / CC 2.0) | Robfoto (Pixabay.com / CC0)

Żyjących w Polsce osób deklarujących narodowość niemiecką jest około 150 tys. Mają oni oficjalnie status mniejszości narodowej oraz swojego reprezentanta w polskim parlamencie. W Niemczech żyje obecnie około 800 tys. osób, które deklarują narodowość polską (najczęściej mają podwójne obywatelstwo). Mimo to nie mogą oni liczyć na status mniejszości narodowej. Co ciekawe - przed II wojną światową Polaków z Zagłębia Ruhry zaliczano oficjalnie do mniejszości narodowej. Obecnie jednak władze w Berlinie nie chcą słyszeć o takim rozwiązaniu.

 

W zakresie sporu o przyznanie Polonii mieszkającej w Niemczech statusu mniejszości narodowej warto podkreślić, że w okresie międzywojennym Polacy mieszkający w Zagłębiu Ruhry taki status posiadali. Po wojnie władze w Bonn odgórnie uznały, że Polacy z Zagłębia Ruhry "zasymilowali się i teraz są już Niemcami, dlatego nie potrzebują statusu mniejszości".

           

r e k l a m y


       

Mimo, iż osoby deklarujące narodowość niemiecką w Polsce mają oficjalnie status mniejszości narodowej i swojego reprezentanta w polskim parlamencie, a liczba Polaków na stałe mieszkająca w Niemczech od czasu okresu międzywojennego wielokrotnie się powiększyła, strona niemiecka nie zamierza przyznać niemieckiej Polonii takiego statusu. 

Argumenty za uznaniem Polaków w Niemczech jako mniejszości narodowej są przez władze w Berlinie konsekwentnie odrzucane. Za każdym razem niemieccy urzędnicy tłumaczą, iż obywatele RFN pochodzenia polskiego, mieszkający na stałe w Niemczech, nie spełniają warunków koniecznych do uznania ich za mniejszość narodową, gdyż "nie są ludnością rodzimą i tradycyjnie osiadłą".

Niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to się zmienić. Szczególnie, że gdyby władze w Berlinie uznały Polaków za mniejszość narodową, to w kolejce po taki sam status ustawiłyby się od razu inne nacje - np. znacznie liczniejsi od Polaków Turcy (oficjalnie jest ich w Niemczech ok. 1,5 mln), silna reprezentacja Syryjczyków (ok. 640 tys. osób), Włochów (ok. 600 tys. osób), czy Chorwatów (330 tys. osób).

   

r e k l a m y


 

Mając na uwadze powyższe akcja mec. Stefana Hambury, który w Berlinie rozpoczął protest głodowy w sprawie uznania mniejszości polskiej za mniejszość narodową w Niemczech, mimo iż chwalebna i godna szacunku, nie ma raczej szans na powodzenie. Nie mniej warto o tym mówić, bo nawet jeśli niemieckie władze nie przyznają Polonii statusu mniejszości narodowej, to być może dzięki takim inicjatywom Polacy w Niemczech oraz instytucje polonijne tam działające otrzymają od rządu federalnego nowe przywileje i uprawnienia.

 

Źródło: Znany adwokat na głodówce (RadioSzczecin.pl)
Źródło: Foreign nationals in Germany (Wikipedia)
Źródło: Mniejszości narodowe w Niemczech (DW.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP