niewygodne.info.pl

 

     Bruksela zgodziła się na 2 biliony € pomocy dla banków. Ale 0,0075% tej kwoty dla polskich stoczni było nie do przyjęcia

czwartek, 19.10.2017 r.

  

foto: Włodi (Flickr.com / CC by SA 2.0)

To chyba mało znany fakt, a bardzo ciekawy w kontekście różnego podchodzenia Komisji Europejskiej do kwestii tzw. pomocy publicznej. Okazuje się, że w latach 2008 - 2010 banki i instytucje finansowe funkcjonujące w strefie euro, otrzymały od swoich rządów 2,036 biliona € pomocy publicznej. Pomoc ta została zatwierdzona przez unijnych urzędników. W tym samym czasie (2008 r.) Komisja Europejska zakwestionowała i nakazała zwrot ok. 150 mln € pomocy jaką otrzymały polskie stocznie. Kwota ta była o 13,5 tys. razy mniejsza od kwoty uzyskanej przez banki.

 

Starając się niwelować skutki kryzysu finansowego, jaki wybuchł w 2008 roku, większość państw strefy euro postanowiła potężnie zaingerować w system bankowy poprzez jego wsparcie środkami publicznymi. Pomoc publiczna obejmowała w tym przypadku np. gwarancje lub dopłaty do kapitału dla zagrożonych upadkiem instytucji finansowych, dofinansowanie programów zwiększających popyt na niektóre trwałe dobra konsumpcyjne czy też udzielanie gwarancji kredytowych. 

            

r e k l a m y


       

W ten oto sposób w latach 2008 - 2010 banki i instytucje finansowe funkcjonujące w strefie euro, otrzymały od swoich rządów pomoc publiczną wartą łącznie 2.036,4 bln euro! Na interwencje państw związane z aktywami banków przeznaczono 80,36 mld euro. Na dokapitalizowanie banków poszło łącznie 193,19 mld zł. Najwięcej, bo aż 1 bln 763 mld euro, wydano na wszelkiego rodzaju programy gwarancyjne i poręczeniowe.

Największym beneficjentem pomocy publicznej serwowanej przez rządy państw strefy euro były
irlandzkie banki i instytucje finansowe. Otrzymały one bowiem aż 996,28 mld euro pomocy. Na drugim miejscu były banki niemieckie, które otrzymały 398,59 mld euro pomocy.

   

r e k l a m y


 

Co ciekawe - w tym samym czasie Komisja Europejska uznała, że pomoc publiczna w wysokości ok. 150 mln euro, jaka została przyznana stoczniom w Gdyni i Szczecinie była nielegalna i musi zostać zwrócona. Rząd Tuska nie odwołał się od tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, bowiem uznał, iż "tak nie wypada", a to w praktyce oznaczało postawienie obu stoczni w stan likwidacji.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na skalę pomocy, bowiem kwota 150 mln euro stanowiła zaledwie
0,0075% kwoty pomocy uzyskanej przez banki w zachodniej Europie i była mniejsza od niej o jakieś 13,5 tys. razy...

 

Źródło: Pomoc publiczna dla banków w strefie euro (UWM.edu.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP