niewygodne.info.pl

 

     Wielki przekręt na zielonej energii! Amerykanie mieli mieć zyski. Teraz żądają od Polski 2,5 mld zł odszkodowania!

środa, 18.10.2017 r.

  

foto: footloosiety (Flickr.com / CC by 2.0)

Amerykańska spółka energetyczna Invenergy chce od nas ok. 2,5 mld zł odszkodowania! Powód? Chodzi o konsekwencje decyzji z lat 2010-14 podejmowanych przez "ekspertów" z Tauronu (spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa). Zgodzili się oni wówczas na zawarcie z Amerykanami sztywnego kontraktu cenowego na dostawy tzw. "zielonej energii". Cena dostarczanej przez Amerykanów energii miała być stała przez 15 lat! Efekt był taki, że już po 2 latach Tauron miał potężne straty i musiał zrywać kontrakt. Teraz Invenergy chce od Polski odszkodowania za utracone zyski w kwocie 2,5 mld zł!

 

Invenergy to amerykański koncern, działający głównie w branży energii odnawialnej (farmy wiatrowe, fotowoltaika) oraz w sektorze gazowy i magazynowania energii. W 2010 roku podpisała ona ze spółką Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. (w skrócie: "PE-PKH", która była w całości kontrolowana przez Tauron) 15-letnią umowę na sprzedaż energii elektrycznej i zielonych certyfikatów produkowanych przez farmy wiatrowe należące do Invenergy. 

           

r e k l a m y


       

Strony doszły wówczas do porozumienia, aby ceny odsprzedaży energii wyprodukowanej przez Amerykanów były niższe o 15-20 proc. od ówczesnych cen rynkowych. W zamian jednak miały być niezmienne przez 15 lat. 

Problemy zaczęły się już w 2012 roku kiedy ceny "zielonej energii" w Polsce zaczęły drastycznie spadać. W ciągu roku obniżyły się one o ponad 70 proc. i nagle PE-PKH znalazło się w czarnej d... ze swoim "stałym" kontraktem z Invenergy, na dostawy zielonej energii po zupełnie już nieaktualnej cenie. Tauron (jako właściciel PE-PKH) rozpoczął próby zmiany kontraktu z Amerykanami, tak aby dostosować go do nowych realiów. Niestety, nie przyniosło to rezultatu, dlatego władze spółki postawiły PE-PKH w... stan likwidacji (2014 rok), tak aby umowy zawarte z Amerykanami w 2010 roku przestały obowiązywać. 

To rozsierdziło Amerykanów, którzy czując się oszukani i pozbawieni gigantycznego zarobku, postanowili walczyć o gigantyczne odszkodowanie od Skarbu Państwa. Wykorzystując istniejącą umowę BiT planują oni złożyć pozew do międzynarodowego arbitrażu, w którym będą żądali od Polski kwotę 700 mln dolarów odszkodowania (równowartość ok. 2,5 mld zł). 

   

r e k l a m y


 

Nie przesądzając kto w tym sporze będzie miał rację warto ustalić kto, ze strony kontrolowanego wówczas przez ekipę Donalda Tuska Tauronu, zgodził się, aby zawrzeć z Invenergy "sztywny" kontrakt cenowy, który na przestrzeni 15 lat miał nie uwzględniać zmieniającego się otoczenia rynkowo-regulatorskiego? Kto był wówczas taki "genialny" i zgodził się, aby ceny były niezmienne, co w przypadku umów długoterminowych, wiąże się z potężnym ryzykiem finansowym?

 

Źródło: Inwestor OZE chce od Polski 700 mln dolarów. Ministerstwo Energii: Zarzuty są bezpodstawne (BiznesAlert.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP