niewygodne.info.pl

 

     Fatalne dane za 2016 r.! Więcej Polaków wyemigrowało niż przyjechało do Polski. Lukę zapełniają Ukraińcy

wtorek, 17.10.2017 r.

  

foto: Robfoto (Pixabay.com / CC0)

Okazuje się, że na koniec 2016 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2.515 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 118 tys. (4,7 proc.) więcej niż w 2015 roku - poinformował wczoraj GUS. Co jest tego powodem? Nie mam wątpliwości, że to wciąż problem niskich zarobków, który dotyczy większości grup społecznych i zawodowych. Beneficjentem tej nierówności jest stara UE, która wciąga i drenuje z naszego kraju nie tylko kapitał finansowy, ale także i ludzki. Lukę wypełniają póki co Ukraińcy, ale czy tak będzie zawsze?

 

Zgodnie z wyliczeniami GUS w 2016 r. odnotowano znaczący wzrost liczby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. W przypadku tego pierwszego kraju w porównaniu do 2015 r. odnotowano wzrost o 68 tys. (9,4 proc.), z kolei w Niemczech liczba przebywających Polaków zwiększyła się o 32 tys. (ok. 5 proc.). Wzrost liczby przebywających Polaków, jednak na mniejszą skalę, zaobserwowano również w innych krajach UE (Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Irlandii i Szwecji).

           

r e k l a m y


       

Co ciekawe - wczorajsza publikacja GUS zbiegła się w czasie z publikacją Eurostatu na temat zagrożenia ubóstwem w Europie. Okazuje się, że nasz kraj z tym problemem radzi sobie najlepiej spośród wszystkich państw UE. Współczynnik zagrożenia ubóstwem spada w Polsce nieustannie od 2008 roku i od tamtego czasu zmniejszył się on najmocniej w całej Europie.

Mimo to ludzie nadal wyjeżdżają za pracą i w poszukiwaniu lepszego życia. Pod tym względem racje ma poseł Marek Jakubiak z Kukiz'15, który kilka dni temu zauważył na swoim twitterze rzecz następującą: "Problem niskich zarobków w PL dotyczy bez wyjątków wszystkich grup społecznych i zawodowych. Beneficjentem tej nierówności jest stara UE".

   

r e k l a m y


 

Luka ponad 2,5 mln Polaków, którzy przebywają poza granicami kraju, jest obecnie w dużej części zastępowana przez Ukraińców. W tym kontekście powinniśmy się cieszyć, że ktoś chce u nas pracować i wpływać na rozwój naszej gospodarki. Poza tym jest jeszcze aspekt - powiedziałbym - cywilizacyjny. Wszak to, że chciało do nas przyjechać ponad milion ludzi ze wschodu oznacza, że nie jest z naszym krajem tak zupełnie źle. To też dobry prognostyk na przyszłość, bowiem pokazuje, że z ligi krajów takich, jakim dziś jest Ukraina, wskoczyliśmy jednak o poziom wyżej. Skoro było to możliwe, to czemu by nie wskoczyć o jeszcze jeden poziom do góry, a przez to zachęcić Polaków przebywających dziś poza granicami do powrotu i ponownego osiedlenia się w Polsce?

 

Źródło: W końcu '16 na emigracji przebywało 2.515 tys. Polaków, o 4,7 proc. więcej rdr - GUS (Stooq.pl)
Źródło: Marek Jakubiak (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP