niewygodne.info.pl

 

     Niemiecki biznes spotyka się z Putinem, aby dogadywać gigantyczne interesy. Oto europejska solidarność w praktyce

poniedziałek, 16.10.2017 r.

  

wykorzystane foto: Nicolas Raymond (Flickr.com / CC by 2.0)

Politycy z Niemiec często oskarżają Polskę o sprzyjanie Putinowi. Powiem krótko - niech się pukną w głowę i odpowiedzą sobie na trzy proste pytania: kto przez ostatnie lata realizował gigantyczne kontrakty biznesowe z Putinem? Kto zgodził się na budowę Nord Streamu? Kto sprzeciwiał się rozlokowaniu wojsk NATO w Polsce? Odpowiedź na każde z tych pytań jest oczywista - to Niemcy swoimi decyzjami wspierali kremlowski reżim, jak mało które państwo w Europie. Dziś przedstawiciele niemieckiego biznesu lądują na herbatce u Putina dogadywać nowe interesy.

 

Pomimo tego, iż kanclerz Angela Merkel często wychodziła na forum UE i głośno popierała nałożone na Rosję sankcje w związku z agresją na Ukrainie, to rząd w Berlinie aktywnie wspiera wielomiliardowe interesy z Rosją w sektorze energetycznym. Niemieckie spółki (Wintershall, BASF, E.on) realizują wraz z Rosjanami gigantyczne kontrakty, które mają wpływ na gospodarki obu krajów.

           

r e k l a m y


       

Przypomnijmy, że w listopadzie 2014 r. (już po aneksji Krymu przez Rosję) doszło w Moskwie do zamkniętego spotkania przedstawicieli niemieckiego biznesu z rosyjskimi władzami. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele największych niemieckich firm, które prowadzą swoje biznesy w Rosji, m.in.: Siemensa, Daimlera, Metro AG czy Winterhall Holding. Ogólnikowe oficjalne komunikaty głosiły wówczas, że "doszło do wymiany poglądów na temat stanu i perspektyw współpracy dwustronnej w sferze handlu i inwestycji, zaś minister Ławrow przestawiło rosyjską ocenę stosunków z Ukrainą, Niemcami, Unią i NATO". 

Na realne efekty powyższego spotkania nie trzeba było długo czekać. Niemcy - wbrew Polsce i innym państwom Europy Środkowo-Wschodniej - zgodziły się na rozpoczęcie budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Posypały się także nowe, warte grube miliardy euro kontrakty biznesowe. Wisienką na torcie by sprzeciw rządu federalnego w Berlinie w/s rozmieszczenia na terytorium Polski wojsk i infrastruktury NATO...

   

r e k l a m y


 

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania przedstawicieli niemieckiego biznesu z Putinem. Niemcy zapewnili na tym spotkaniu prezydenta Rosji, że chcą nadal brać udział w realizacji Nord Streamu 2, i że nie przeszkodzą w tym "żadne czynniki zewnętrzne". 

Hipokryzja Niemców jest naprawdę wielka. Bo z jednej strony - ustami swojej kanclerz - pohukują oni słowami na kremlowską Rosję za agresję na Ukrainie, a z drugiej strony - za pomocą swoich firm i koncernów - inwestują oni w dobre relacje z Putinem grube miliardy euro. Polityczno-gospodarczy taniec Niemiec z Rosją trwa zatem nadal w najlepsze. Pytanie tylko - kiedy oberwiemy z tego tytułu bardzo boleśnie?

 

Źródło: Berlin błogosławi symbiozie swych spółek z Gazpromem (BiznesAlert.pl)
Źródło: Zniesienie sankcji, wspólna agencja ds. energii. Berlin dogaduje się z Moskwą (Tvn24bis.pl)
Źródło: Tajne spotkanie Niemców na Kremlu (Rp.pl) 
Źródło: Nord Stream 2: Spotkanie Putina z niemieckim biznesem na Kremlu (BiznesAlert.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP