niewygodne.info.pl

 

     Jak wyłudzali kamienice, to wszystko było zgodne z konstytucją. Jak zaczęto je odbierać oszustom, to stwierdzili że sprzeczne

czwartek, 12.10.2017 r.

  

foto: Jacek50 (Pixabay.com / CC0)

Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa Patryka Jakiego i dr Kamila Zaradkiewicza, to coś na co Polska musiała czekać 28 lat. Przewiduje on, że prawo do rekompensaty będzie przysługiwało tylko byłym właścicielom i ich spadkobiercom. Handlarze roszczeń i innej maści pośrednicy zostaną z niczym. Nie mam wątpliwości, że ustawa ta, gdy tylko wejdzie w życie, będzie świetnym uzupełnieniem działań Komisji Weryfikacyjnej, która dziś odbiera kamienice oszustom (co dla wielu jej krytyków miało być - uwaga, uwaga - sprzeczne z konstytucją!).

 

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zaprezentował wczoraj projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Projekt ten przewiduje między innymi wyłączenie możliwości dokonywania zwrotów nieruchomości w naturze wraz z lokatorami, racjonalną wycenę wartości gruntów (uwzględniającą stan z dnia dokonania nacjonalizacji), a przede wszystkim prawo do rekompensaty będzie przysługiwało tylko byłym właścicielom i ich bezpośrednim spadkobiercom (wyłączenie udziału kuratorów).

           

r e k l a m y


       

Co również istotne - wnioski z roszczeniami co do przedwojennego mienia będzie można składać tylko przez rok, od momentu wejścia w życie ustawy. Ma to definitywnie zamknąć temat wszystkich reprywatyzacji w Polsce. 

Ciekawe, że w wielu kwestiach podobna ustawa (w znaczeniu systemowym) była już raz procedowana w polskim parlamencie. Działo się to w roku 2001. Wówczas jednak ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski ustawę zawetował (za co nie tak dawno został nazwany przez posła Kukiz'15 Stanisława Tyszkę mianem "ojca chrzestnego mafii reprywatyzacyjnej w Polsce"). Jako powód zawetowania kancelaria prezydenta wskazywała wówczas, że ustawa ta była "nie do zrealizowania przez państwo polskie". 

   

r e k l a m y


 

Osobiście nie mam wątpliwości, że ustawa Jakiego&Zaradkiewicza, gdy tylko wejdzie w życie, będzie świetnym uzupełnieniem działań Komisji Weryfikacyjnej, która dziś odbiera kamienice oszustom. Ciekawe czy ustawa ta - tak jak miało to miejsce w przypadku Komisji - będzie uznawana jako "sprzeczna z konstytucją"? W tym kontekście warto przypomnieć, że przed powołaniem Komisji Weryfikacyjnej tuziny prawniczych "ekspertów" twierdziło, że nie będzie ona chronić pokrzywdzonych, a dodatkowo że będzie sprzeczna z konstytucją. Rzeczywistość okazała się być zgoła odmienna...

 

Źródło: Ustawa Jakiego: Wygaszenie roszczeń i rekompensaty zgodne z prawem (GazetaPrawna.pl)
Źródło: Łamie Konstytucję, a i tak nie chroni pokrzywdzonych. Fatalne recenzje projektu ustawy o Komisji Weryfikacyjnej (Money.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP