niewygodne.info.pl

 

     Niemcy znowu prowokują. Nazwali Górny Śląsk jednym z największych separatystycznych ognisk w Europie!

poniedziałek, 9.10.2017 r.

  

foto: twitter.com / Aotearoa (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Ruch Autonomii Śląska doniósł wczoraj z dumą, iż niemiecki dziennik "Die Welt" uznał Górny Śląsk za jedno z potencjalnych separatystycznych ognisk w Europie. Niemal natychmiast zapaliła mi się czerwona lampka. Dlaczego jedna z najbardziej opiniotwórczych gazet w Niemczech akurat teraz wspomina o separatyzmie Górnego Śląska? Czy nie jest tak, że ewentualne osłabienie związków tego regionu z Polską byłoby na rękę, no właśnie, Niemcom? Czy niebawem możemy się spodziewać znacznie większej ilości tekstów w podobnym duchu?

 

Fakty są następujące - według spisu powszechnego z 2002 roku w Polsce żyło 152 tys. Niemców. Zdecydowana większość z nich zamieszkuje tereny województwa opolskiego (106 tys.) oraz śląskiego (32 tys.). Szacuje się, że w przypadku województwa opolskiego populacja Niemców stanowi aż 10 proc. całej populacji tego regionu. Co istotne - oba te województwa są w zasięgu działania Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) - organizacji, której celem jest utworzenie autonomicznego regionu w historycznych granicach Górnego Śląska.

          

r e k l a m y


       

Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości to, że w przypadku istnienia autonomicznego Śląska, mniejszość niemiecka na tych terenach miałaby znacznie lepszy status polityczny niż ma to miejsce obecnie. Stąd prosty wniosek, że w interesie Niemiec leży realizacja postulatów RAŚ i stworzenie na terytorium województwa opolskiego i śląskiego autonomicznego regionu. 

Oczywiście, ktokolwiek by nie rządził w Berlinie nie powie tego wprost. Żaden niemiecki polityk nie będzie oficjalnie popierał dążeń RAŚ. Ale teksty w opiniotwórczych gazetach na temat separatyzmu śląskiego i porównywanie Śląska do hiszpańskiej Katalonii, są jak najbardziej dopuszczalne. Tego rodzaju "miękka propaganda" może być elementem politycznej gry, której celem jest stworzenie wrażenia, jakoby RAŚ był w Polsce dużą siłą, z którą trzeba się liczyć (mimo, iż obecnie ma on zaledwie 7 tys. członków).

   

r e k l a m y


 

Niewykluczone, że w najbliższym czasie możemy być świadkami prawdziwego "wysypu" tekstów i artykułów na temat śląskiego separatyzmu, siły RAŚ i dążeń do uzyskania przez Śląsk autonomii. Dobrze by było być do tego odpowiednio przygotowanym. Mieć gotowe nie tylko argumenty przeczące tezom zawartym w niemieckojęzycznej prasie, ale również odpowiednio skrojoną "kontrpropagandę" mówiącą np. o dążeniach separatystycznych Szlezwik-Holsztynu.

 

Źródło: Der nächste Separatist kommt bestimmt (Welt.de)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP