niewygodne.info.pl

 

     Brat Ziobry zatrudniony jako doradca zarządu PEKAO SA. "Dobra zmiana" inaczej?

sobota, 7.10.2017 r.

  

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / PD 1.0)

- "To nie jest dobry standard" - takimi słowami zareagował Henryk Kowalczyk (szef stałego Komitetu Rady Ministrów) na wieść o tym, że młodszy brat Zbigniewa Ziobry, Witold, dostał fuchę doradcy zarządu Banku PEKAO SA. Okazuje się, że to nie pierwszy bliski obecnego ministra sprawiedliwości, który zaczął pracę w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa w okresie, kiedy rządzi PiS. Wcześniej pracę w spółkach Grupy PZU znaleźli również żona Zbigniewa Ziobry Patrycja Kotecka oraz były adwokat Zbigniewa Ziobry Bartłomiej Litwińczuk.

 

Nepotyzm zgodnie z definicją dostępną na Wikipedii, to faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności. Z kolei kumoterstwo, to wzajemne popieranie się ludzi związanych przynależnością do jakiejś grupy czy pokrewieństwem, zwykle dla osiągnięcia pozycji społecznej lub korzyści materialnych, nie opierające się na ocenie wartości tych osób, lecz na fakcie znajomości. Kumoterstwo jest pojęciem nieco szerszym niż nepotyzm, gdyż dotyczy nie tylko krewnych, ale znacznie częściej przyjaciół i znajomych.

          

r e k l a m y


       

Powstaje pytanie - czy zatrudnienie Witolda Ziobry, brata Zbigniewa - obecnego ministra sprawiedliwości - jako doradcy zarządu banku, który jest kontrolowany przez spółki Skarbu Państwa, spełnia przesłanki nepotyzmu? Czy kumoterstwem nazwiemy zrobienie z adwokata Ziobry członka zarządu PZU, czyli innej spółki Skarbu Państwa? Gdyby rzecz działa się przed listopadem 2015 roku, czyli przejęciem władzy przez koalicję Zjednoczonej Prawicy, powiedziałbym, że wszystko jest w porządku.

Wraz z przejęciem władzy w Polsce m.in. przez Zbigniewa Ziobrę (wszak został on ministrem sprawiedliwości, czyli pełni funkcję dającą realny wpływ na rzeczywistość) znalezienie pracy w spółkach z udziałem Skarbu Państwa (lub w spółkach pośrednio kontrolowanych przez Skarb Państwa) przez jego brata, żonę oraz współpracownika  niestety, ale może być postrzegane w kategoriach nepotyzmu czy kumoterstwa.

   

r e k l a m y


 

Sprawa kuje po oczach podwójnie, bowiem koalicja Zjednoczonej Prawicy szła po zwycięstwo pod hasłem "dobrej zmiany". Wiele wskazuje na to, że w przypadku obsadzania stanowisk obecnej władzy daleko do "dobrej zmiany". Jest raczej "dobra, zmiana". 

 

Źródło: "To nie jest dobry standard". Kowalczyk o zatrudnieniu brata Zbigniewa Ziobry w Pekao SA (PolsatNews.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP