niewygodne.info.pl

 

     Dyrektorem Sądu Okręgowego został... bankrut! Miał decydować o tym jak dysponować milionami złotych z budżetu państwa

wtorek, 3.10.2017 r.

  

foto; Vmenkov (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych dyrektor sądu kieruje działalnością administracyjną sądu, a ponadto wykonuje zadania przypisane kierownikowi jednostki w zakresie finansowym, gospodarczym, kontroli finansowej, gospodarowania mieniem oraz audytu wewnętrznego. Okazuje się w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze na stanowisko dyrektora, czyli kogoś kto ma pieczę nad państwowym majątkiem liczonym w milionach złotych, została powołana osoba, wobec której kilka miesięcy wcześniej ogłoszono... upadłość konsumencką!

 

Zgodnie z obowiązującym prawem dyrektorem sądu może być osoba, które m.in. posiada tytuł zawodowy magistra, ma wiedzę z zakresu zarządzania instytucjami publicznymi, finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa. Ponadto musi się legitymować co najmniej 5-letnim stażem pracy, w tym co najmniej 2-letnim na stanowisku kierowniczym.

          

r e k l a m y


       

O tym kto zostaje dyrektorem sądu decyduje minister sprawiedliwości. Wynika to ze zmiany przepisów jaka weszła w życie 4 maja br. Co istotne - wcześniej o tym, kto będzie zarządzał sądowymi pieniędzmi, decydowała wygrana w konkursie. Obecnie decyduje o tym minister Ziobro, który nie musi ich ani z nikim konsultować, ani ich uzasadniać.

Tak też było w przypadku dyrektora sądu okręgowego w Jeleniej Górze, którego historię opisała "Gazeta Prawna". 

Otóż w dniu 19 czerwca decyzją ministra Zbigniewa Ziobry, na stanowisko dyrektora tej jednostki został powołany Tomasz Żukiewicz. Problem w tym, że kilka miesięcy wcześniej Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze ogłosił wobec niego upadłość konsumencką. Innymi słowy - Żukiewicz mimo, iż był bankrutem, czyli osobą, która okazała się niezdolna do utrzymania w ryzach własnego domowego budżetu, został powołany na odpowiedzialne stanowisko dyrektorskie, które swoim zakresem obowiązków obejmuje dbanie o finanse sądu, kontrolę wydatków czy audyt wewnętrzny.

   

r e k l a m y


 

Żukiewicz nie jest już dyrektorem sądu. 8 września miał złożyć rezygnację. Dzień wcześniej dziennikarka "Gazety Prawnej" zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi jego przeszłości. Przypadek? Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przypuszcza jednak co innego: - "Po prostu z premedytacją liczono na to, iż nikt się tej historii nie przyjrzy i nie dopatrzy się w niej niczego niestosownego".

 

Źródło: Sądowa kasa trafiła w ręce bankruta, którego Ziobro wybrał na dyrektora SO w Jeleniej Górze (GazetaPrawna.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP