niewygodne.info.pl

 

     PiS ma za duże poparcie dlatego głosuje przeciw wyższej kwocie wolnej, szybszym zwrotom nadpłat i zniesieniu "podatku Tuska"

sobota, 30.09.2017 r.

  

foto: Kancelaria Premiera(Flickr.com / CC 1.0)

Nie wszyscy wiedzą, dlatego warto odnotować - na wczorajszym posiedzeniu sejmu posłowie PiS już w pierwszym czytaniu odrzucili: [1] projekt ustawy zrównującej kwotę wolną od podatku dla obywateli z kwotą wolną, jaka funkcjonuje dla posłów (30,4 tys. zł), [2] projekt ustawy znoszącej ograniczenia w uldze podatkowej dla twórców (tzw. podatek Tuska) oraz [3] projekt ustawy skracającej do 30 dni maksymalny termin na dokonanie zwrotu nadpłat podatkowych. PiS mógł te projekty przekazać do sejmowych komisji i tam je zmienić po swojemu. Niestety, woleli je uwalić przy pierwszej okazji.

 

Fakty są następujące - w sondażach Prawo i Sprawiedliwość miażdży swoich rywali bezwzględnie. Nad drugą Platformą mają obecnie ok. 20 proc. przewagi. Niestety, tak wysokie notowania usypiają "czujność" polityków PiS, co najlepiej było można zaobserwować podczas ostatniego posiedzenia Sejmu.

          

r e k l a m y


       

W Sejmie procedowane były trzy anty-fiskalne projekty. Pierwszy z nich to projekt Kukiz'15 przewidujący podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. 451 zł, czyli takiej, która teraz przysługuje posłom i senatorom. Drugi to również projekt Kukiz'15, który dotyczył zniesienia ograniczeń w stosowaniu ulgi podatkowej twórców (tzw. podatek Tuska). Trzeci projekt to pomysł Nowoczesnej, aby skrócić do 30 dni ustawowy termin na dokonanie zwrotu nadpłaty podatku przez organy skarbowe.

Niestety w przypadku wszystkich wyżej wymienionych inicjatyw PiS złożył wniosek o ich odrzucenie już po pierwszym czytaniu. O ile w przypadku projektu Nowoczesnej decyzja PiS nie powinna nas dziwić, to w przypadku obu inicjatyw Kukiz'15 decyzje PiS wydają się być niezrozumiałe. Tym bardziej, że minister Morawiecki zapowiada podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł, a w przypadku "podatku Tuska" zarówno Morawiecki, jak i Gliński zapowiadali, że limit ulgi zostanie podwojony.

PiS zamiast uwalać projekty Kukiz'15 już po pierwszym czytaniu mógł spokojnie skierować je do prac w komisjach i tam zmienić według propozycji zapowiadanych przez Morawieckiego i Glińskiego. W ten sposób nie byłoby dziś bardzo nieprzyjemnego wrażenia, że PiS jest przeciwko obniżkom podatków w zupełnie dopuszczalnym, jak się wydaje, limicie.

   

r e k l a m y


 

Z drugiej strony, być może ktoś uznał, że sondaże dla partii Kaczyńskiego są zbyt dobre i uwalając trzy anty-fiskalne projekty na jednym posiedzeniu zdecydował, aby dokonać "sondażowej korekty"? Jeśli tak, to muszę przyznać - mistrzowskie posunięcie.

 

Źródło: Sejm odrzucił projekt ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30,4 tys. zł (Stooq.pl)
Źródło: Sejm odrzucił projekty znoszące ograniczenia w uldze podatkowej dla twórców (Stooq.pl)
Źródło: Sejm przeciw skróceniu do 30 dni terminu zwrotu nadpłat podatkowych (Stooq.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP