niewygodne.info.pl

 

     Kiedyś wystarczyły niskie płace, aby przyciągnąć inwestora. Dziś trzeba go jeszcze zwalniać z płacenia podatków

piątek, 29.09.2017 r.

  

foto; Robfoto (Pixabay.com / CC0)

Milton Friedman (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii) w 1990 roku ostrzegał Polaków: "Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Cudzoziemcy powinni mieć takie same reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych". Ogłoszona kilka dni temu decyzja o tym, że amerykański JP Morgan zbuduje w Warszawie swoje centrum usług w zamian za odpowiedni "grant rządowy", stoi w sprzeczności z powyższym ostrzeżeniem Friedmana.

 

W ubiegłym tygodniu szef centrum korporacyjnego JP Morgan w Warszawie zapowiedział, że w połowie 2018 roku w Warszawie zostanie otwarte nowe biuro tego amerykańskiego banku. Do 2021 roku ma ono zatrudnić 3 tys. osób. Radości nie krył minister Mateusz Morawiecki: "To dla nas ważny dzień, kiedy ten hub bankowy się umacnia, kiedy Polska pokazuje swój lwi pazur kompetencji w zakresie bardzo wielu funkcji typowo back-office". 

          

r e k l a m y


       

Niby wszystko super. Niestety mało kto wie, że wejście JP Morgana z nowym biurem w Warszawie zostało okupione odpowiednio wysokim "grantem" podatkowym. Rząd podjął decyzję o indywidualnej uldze podatkowej dla Amerykanów. Nikt nie wie jak bardzo ten grant będzie dla JP Morgana opłacalny, bowiem jego harmonogram jest jeszcze w trakcie ustalania. Nawet jednak, gdy zostanie już ostatecznie doprecyzowany, to wątpię aby rządzący chcieli się tą wiedzą ze zwykłymi Polakami podzielić. 

 

Niemniej warto by było, aby jakiś poseł złożył interpelację do ministra Morawieckiego z pytaniem o to, jak wysokich podatków od JP Morgana Polska zrzekła się w zamian za obietnicę wybudowania nowego biura. 

   

r e k l a m y


 

Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, stwierdził, że JP Morgan będzie zatrudniać absolwentów, którzy "będą tu budować ścieżki kariery". W praktyce oznacza to, że Amerykanie będą zatrudniać do swojego centrum za stosunkowo niewielkie (w porównaniu do zarobków zachodnioeuropejskich) pieniądze. I to jest z pewnością duża zachęta dla inwestorów, którzy chcą w Polsce budować swoje biznesy. 

Problem w tym, że kiedyś - co do zasady - wystarczyły tylko niskie płace, aby przyciągnąć zagranicznego inwestora. Dzisiaj, oprócz niskich płac, trzeba jeszcze zapewniać odpowiednio wysokie ulgi podatkowe. 

Źródło: JP Morgan zatrudni 3 tys. osób (Pb.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP