niewygodne.info.pl

 

     Państwo polskie podjęło przeciwko Autostradzie Wielkopolskiej działania egzekucyjne. Chodzi o zaległe 1,2 mld zł

czwartek, 28.09.2017 r.

  

foto: SD-Pictures (Pixabay.com / CC0)

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit poinformował wczoraj w Senacie, iż państwo polskie podjęło wobec spółki Autostrada Wielkopolska (w 43 proc. spółka należy do rodziny Kulczyków) działania egzekucyjne, aby odzyskać niesłusznie przelaną na jej konta przez rząd SLD kwotę 895 mln zł. Jeśli doliczyć do tego zaległe odsetki (około 300 mln zł), w grę wchodzi łącznie 1,2 mld zł, które Autostrada Wielkopolska powinna przelać na konta Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Przypomnijmy - zgodnie z podjętą pod koniec sierpnia przez Komisję Europejską decyzją spółka Autostrada Wielkopolska SA musi zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł (+ ok. 300 mln zł odsetek). Chodzi o kwotę rekompensatę za zmiany w prawie, jakie miały miejsce w 2005 roku. Ówczesny rząd SLD-UP (premierem był Marek Belka) podjął decyzję, aby prywatnym zarządcom autostrad zacząć wypłacać rekompensaty z uwagi na zmniejszone przychody. Problem w tym, że wysokość rekompensat w przypadku autostrady A2 ustalono na podstawie nieaktualnych (lecz dzięki temu o wiele korzystniejszych dla spółki Kulczyka) danych z 1999 roku, a nie 2004 roku. 

          

r e k l a m y


       

Sprawa wypłaty zbyt wysokich rekompensat pojawiła się po raz pierwszy w 2010 r. Wówczas to kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) w swoim raporcie stwierdzili, że rząd wypłacił prywatnym operatorom autostrad zbyt wysokie rekompensaty. Na tej podstawie rząd PO-PSL wystąpił do spółki Kulczyka o zwrot części wypłaconych rekompensat. Spółka Autostrada Wielkopolska jednak odmówiła. W 2012 r. polski rząd powiadomił o sprawie Komisję Europejską, która w 2014 r. wszczęła postępowania.

Pod koniec sierpnia KE wydała decyzję, zgodnie z którą założona przez Jana Kulczyka spółka musi zwrócić państwu polskiemu kwotę 895 mln zł (+ odsetki). Urzędnicy w Brukseli stwierdzili, że różnica między faktycznie wypłaconą kwotą rekompensaty (wyliczoną na podstawie danych z 1999 roku), a zaktualizowanym szacunkiem opartym na danych liczbowych z 2004 r. była nieuzasadnioną korzyścią gospodarczą dla Autostrady Wielkopolskiej SA, co naruszyło unijne zasady pomocy państwa.

   

r e k l a m y


 

- "Wygraliśmy proces z Autostradą Wielkopolską o zwrot, podkreślam zwrot nieuprawnionej wpłaty, która została dokonana kilka lat temu. To jest kwota ponad 800 mln zł. Z odsetkami to jest ponad 1,2 mld zł. Już podjęliśmy de facto działania egzekucyjne, aby te pieniądze wróciły do Krajowego Funduszu Drogowego, gdyż zostały niesłusznie wypłacone tej firmie" - stwierdził wczoraj w Senacie wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. 

Wygląda więc na to, że spółka współkontrolowana przez rodzinę Kulczyków będzie musiała "wyskoczyć" ze sporej ilości gotówki. Ciekawe, czy będzie to miało przełożenie na opłaty pobierane na bramkach wjazdowych do A2?

 

Źródło: Autostrada Wielkopolska ma oddać ponad miliard złotych. "Podjęto działania egzekucyjne" (Tvn24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP