niewygodne.info.pl

 

     Partie dostają miliony złotych z budżetu, a mimo to żadna z nich nie chce ujawnić ile i komu płaci za PR

czwartek, 14.09.2017 r.

  

foto: Lukas Plewnia (Flickr.com / CC by SA 2.0)

W ubiegłym roku polskie partie polityczne dostały z budżetu państwa ponad 102,9 mln zł. Mimo to żadna z nich nie chce ujawnić z kim podpisuje umowy związane z marketingiem, wizerunkiem i obsługą social mediów oraz ile w tym celu wydaje naszych pieniędzy. W tym kontekście słuszna wydaje się być koncepcja publicysty Łukasza Warzechy, który proponuje, aby uzależnić otrzymywanie budżetowych subwencji od zachowania pełnej jawności i transparentności partyjnych wydatków.

 

Fundacja ePaństwo wysłała do każdej partii politycznej wniosek o udostępnienie informacji publicznej, która wskazywałaby z jakimi agencjami bądź firmami podpisywano umowy na prowadzenie szeroko rozumianych działań PR-owych i ile w tym celu wydano pieniędzy. Pytanie o tyle zasadne, że główne partie polityczne otrzymują z budżetu potężne dotacje i subwencje.

          

r e k l a m y


       

Niestety, jak się okazało żadna z partii nie ujawniła fundacji ePaństwo informacji na temat wydatków związanych z marketingiem, mimo iż w ubiegłym roku otrzymały one z budżetu państwa ponad 102,9 mln zł w ramach wypłacanych dotacji oraz subwencji.

Powstaje pytanie - dlaczego partie, które w polskich realiach funkcjonują tylko dlatego, że są sponsorowane przez podatników, nie chcą ujawniać szczegółów swoich wydatków w zakresie PR (które dokonały za pieniądze podatników)?
Co takiego zawierają te informacje, że dla zwykłych obywateli muszą być one utajnione?

   

r e k l a m y


 

W kontekście powyższej sprawy ciekawie brzmi koncepcja ukuta przez publicystę i komentatora politycznego Łukasza Warzechę. Zaproponował on, aby uzależnić otrzymywanie przez partie polityczne budżetowych subwencji od zachowania pełnej jawności i transparentności partyjnych wydatków. Pomysł oczywiście bardzo dobry, pojawia się jednak problem natury praktycznej. Otóż kto miałby wdrożyć w życie tę propozycję (tj. przyjąć w Sejmie i Senacie stosowną ustawę), skoro same partie nie są zainteresowane ujawnianiem jakichkolwiek informacji?

 

Źródło: Subwencje i dotacje dla partii politycznych: Na co wydały pieniądze partie w 2016 r.? (Parlamentarny.pl)
Źródło: Dbanie o PR i social media? Partie nie chcą ujawnić, komu i ile płacą za kreowanie wizerunku (TokFM.pl)
Źródło: Łukasz Warzecha (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP