niewygodne.info.pl

 

     W obronie Francji w 1940 r. walczyło 50 tys. Polaków. W obronie Polski w 1939 r. nie uczestniczył ani jeden francuski żołnierz

poniedziałek, 28.08.2017 r.

  

Na Zdjęciu: Generał Sikorski wśród żołnierzy we Francji, źr. Walentyna Korpalska "Władysław Eugeniusz Sikorski : biografia polityczna" Wrocław 1981/Wikimedia Commons/dp

W 1939 roku żaden członek francuskiej armii nie uczestniczył w obronie Polski przed napaścią ze strony Niemiec i Rosji (mimo, iż Francja zobowiązała się do tego umową sojuszniczą). Niecały rok później w obronie Francji przed napaścią ze strony Niemiec brało udział 50 tys. Polaków. Śmierć poniosło - wg różnych źródeł - od 1,4 do 4 tys. z nich. Kto zatem lepiej rozumiał istotę ducha europejskiej solidarności? Powyższe statystyki i informacje warto przypomnieć Emmanuelowi Macronowi, w kontekście jego jawnie antypolskich wypowiedzi.

 

Ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji są nie tyle antypisowskie, lecz jawnie antypolskie. Z jakiegoś powodu Emmanuel Macron chce zrobić z naszego kraju jądro europejskiej ciemności. Być może robi to, aby odwrócić uwagę od własnych spraw wewnętrznych? Wszak po 100 dniach prezydenckiego urzędowania jest on oceniany najgorzej ze wszystkich dotychczasowych prezydentów Republiki. 

          

r e k l a m y


       

Pomijając jednak powody, dla których Macron tak bardzo nienawidzi Polski - warto mu zadać jedno pytanie - ilu Francuzów broniło Polski w 1939 roku przed niemiecką i rosyjską agresją? No ilu? Jak silne wojska wysłała Francja, aby ratować swojego sojusznika? Ilu Francuzów poległo walcząc ramię w ramię z Polakami w trakcie kampanii wrześniowej? Odpowiedź na każde z tych pytań była zła dla Francji i jeszcze gorsza dla Polski roku 1939. Otóż nikt z Francji nam wówczas nie pomagał

Za to w 1940 roku w obronie Francji przed napaścią Niemiec brało udział
50 tys. polskich żołnierzy. Byli oni sformowani jako 1 Dywizja Grenadierów, 2 Dywizja Strzelców Pieszych, 3 Dywizja Piechoty, 4 Dywizja Piechoty, 10 Brygada Kawalerii Pancernej oraz Brygada Strzelców Karpackich. Szacuje się, że przez armię polską formowaną we Francji przewinęło się łącznie ok. 85 tys. naszych rodaków, z czego 50 tys. brało czynny udział w walkach o Francję podczas kampanii w roku 1940. 

  

r e k l a m y


 

Straty polskie w kampanii francuskiej wyniosły 1 400 poległych żołnierzy (inne źródła mówią o liczbie ok. 4 000 zabitych), a ponad 4 500 żołnierzy zostało rannych. W czasie walk na froncie francuskim polscy piloci myśliwców zestrzelili ok. 50 samolotów niemieckich, a 5 prawdopodobnie. 

Na koniec - uwzględniając to, co napisałem powyżej - warto zadać jeszcze jedno pytanie:
Kto do tej pory lepiej rozumiał istotę ducha europejskiej solidarności - Polska czy Francja?

Źródło: Wojsko Polskie we Francji (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP