niewygodne.info.pl

 

     Rząd zaślepiony swą godnością oraz magnacka opozycja wspierająca każdy atak na Polskę - oto gwarancja katastrofy

poniedziałek, 28.08.2017 r.

  

foto: PolandMFA (Flickr.com / CC 1.0)

Racje ma publicysta Rafał Ziemkiewicz twierdząc, że zgubą dla dzisiejszej Polski jest "magnacka" opozycja, która gorliwością godną lepszej sprawy wspiera każdy zagraniczny atak na Polskę. Zgubą jest również rząd, który kwestie godności i "wstawania z kolan" przedkłada nad wspólne dla nas wszystkich interesy. Połączenie tych dwóch sił jest w dłuższej perspektywie receptą na katastrofę. Wszak będąc izolowanym nie przyciągamy do siebie innych, a nie mając realnych sojuszników niczego sami nie załatwimy we współczesnym układzie międzynarodowym.

 

Jednym z naczelnych zasad w polityce zagranicznej rządu PiS jest słynne już "wstawanie z kolan". I chwała im za to. Wszak kraj o takim potencjale ludnościowym i tak dużej gospodarce, będący łącznikiem między Wschodem i Zachodem, nie może być na szczeblu europejskim traktowany tak, jak traktowane są - z całym szacunkiem - Chorwacja czy Portugalia.

          

r e k l a m y


       

Niestety politycy wchodzący w skład obecnego rządu, z Witoldem Waszczykowskim na czele, nie posiadają umiejętności łączenia wspomnianej polityki "wstawania z kolan" z polityką tworzenia realnych sojuszy i narzucania narracji innym, tak by interesy Polski były uwzględniane w sposób odpowiedni. 

Warto podkreślić, że dzisiejsza polityka międzynarodowa to przede wszystkim sztuka dokonywania realnych wyborów. Jeśli z jakiegoś powodu decydujemy się na "kosę" z np. Francją czy Niemcami, to musimy mieć gotowy scenariusz "B", który przewiduje, iż w miejsce tych państw wchodzi inny kraj, traktowany jako partner i sojusznik. Rozumiem, iż w planach rządu takim sojusznikiem miały być USA. Wszystko jednak wskazuje na to, że oczekiwania w tym kierunku były zdecydowanie na wyrost. Administracja Trumpa oczywiście nie odwróci się plecami od Warszawy, ale nigdy nie będzie traktować Polski jako sojusznika o charakterze arcy-strategicznym (tak, jak np. traktuje Izrael). 

  

r e k l a m y


 

W tym kontekście prowadzenie polityki eskalacji konfliktów wewnątrz europejskiej wspólnoty, czyli tam gdzie zupełnie naturalnie powinniśmy szukać partnerów do realizacji naszych celów, niestety ale w dłuższej perspektywie nie przyniesie nam pozytywnych rezultatów. Szczególnie kiedy własna (polskojęzyczna) opozycja z gorliwością godną lepszej sprawy wspiera każdy zagraniczny atak na Polskę. W tych okolicznościach przedkładanie przez rząd Beaty Szydło swej godności i honoru ponad możliwość dogadania się czy zawarcia kompromisu to ślepa uliczka. Wszak będąc izolowanym nie przyciągamy do siebie innych, a nie mając realnych sojuszników niczego sami nie załatwimy we współczesnym układzie międzynarodowym.

Źródło: Rafał Ziemkiewicz (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP