niewygodne.info.pl

 

     Polska Grupa Górnicza: '14 - strata 1 mld zł, '15 - strata 1,2 mld zł, '16 - strata 320 mln zł, I poł. '17 - zysk 8 mln zł

czwartek, 24.08.2017 r.

  

foto: wsilver (Flickr.com / CC by 2.0)

Należąca do państwa Polska Grupa Górnicza, która przejęła wszystkie nierentowne i przynoszące straty kopalnie w Polsce, właśnie wykazała, że i z takim "inwentarzem" jest możliwe osiąganie zysku. Okazało się, że po pierwszym półroczu br. spółka ta 8 mln zł zysku na czysto. Pilnie poszukiwani są wszyscy ci "eksperci" i "niezależni doradcy", którzy jeszcze 2-3 lata temu chcieli likwidować polskie górnictwo, gdyż miało być ono trwale nierentowne.

 

Polska Grupa Górnicza (PGG) to obecnie największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE. Spółka ta powstała w 2016 roku celu przejęcia majątku i zobowiązań bankrutującej Kompanii Węglowej. Ponadto miała ona spróbować zrestrukturyzować się tak, aby znowu zacząć przynosić zyski, co - uwzględniając wyniki Kompanii Węglowej - wcale nie było łatwe. Przypomnijmy, że jeszcze w 2014 roku Kompania Węglowa przyniosła 1 mld zł straty. W roku 2015 strata zwiększyła się do 1,2 mld zł...

          

r e k l a m y


       

W kontekście wyników Kompanii Węglowej słowa "ekspertów" branżowych (którzy radzili, aby rozpocząć proces likwidacji całego polskiego górnictwa, bowiem jest ono trwale nierentowne) mogły się wydawać całkiem racjonalne. Wszak po co mielibyśmy utrzymywać państwowe kopalnie, skoro przynoszą one miliardowe straty? Wspomniani "eksperci" zapomnieli jednak o jednej, acz kluczowej, sprawie. Otóż nie uwzględnili oni, że ceny węgla na światowych rynkach w latach 2014-2015 były nienaturalnie niskie. Podaż węgla znacznie zwiększyła popyt, przez co część firm wydobywczych rzeczywiście musiało zniknąć z rynku. Te jednak, które przetrwały (a należą do nich polskie kopalnie) wchodzą właśnie w okres prosperity. 

PGG jest tego najlepszym przykładem. Okazuje się, że sprzedaje ona obecnie więcej węgla niż jest w stanie wydobyć (sprzedawany jest węgiel zalegający na tzw. zwałach, który został wydobyty w czasie gdy jego ceny były niższe i nie można go było sprzedawać na bieżąco). - "Przewidujemy, że firma absolutnie powinna sobie poradzić bez żadnych dodatkowych zastrzyków finansowych" - oświadczył podczas środowej konferencji prasowej prezes PGG Tomasz Rogala.

  

r e k l a m y


 

Nie mam wątpliwości, że wspomniane 8 mln złotych zysku na czysto po pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku, to dla PGG dopiero początek pozytywnych informacji finansowych. Na koniec roku zysk będzie już dużo większy, a trend powinien się utrzymać w całym 2018 roku. W tym kontekście warto się zastanowić, gdzie obecnie podziali się wspomniani "eksperci", którzy doradzali zamykanie kopalń i likwidację górnictwa w Polsce? Czy byli oni opłacani przez zagraniczne spółki wydobywcze, aby w ramach walki o miejsce na rynku, prowadzić antygórniczą dywersję wewnątrz kraju, który w sumie leży na węglu? W dzisiejszych czasach niczego nie można wykluczyć.

 

Źródło: Wyniki PGG za pierwsze półrocze 2017 wyższe od zakładanych (Energetyka24.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP