Polskie górnictwo znowu mocno "na plus"! Państwowa JSW w pół roku osiągnęła 1,43 mld zł zysku na czysto!

poniedziałek, 21.08.2017 r.

 

foto: niewygodne.info.pl

Przeczekanie gorszego okresu dla branży i nie słuchanie w tym czasie co niektórych "ekspertów", którzy postulowali likwidację całego sektora węgla kamiennego w Polsce, okazało się być strzałem w "10". Po zaledwie sześciu miesiącach 2017 roku kontrolowana przez Skarb Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) odnotowała 1,43 mld zł zysku na czysto. Co ciekawe - w analogicznym okresie rok temu spółka ta miała 149,11 mln zł straty. Inne polskie spółki wydobywcze również odnotowały zyski, dzięki czemu cały rok 2017 może być najlepszy w historii polskiego górnictwa!

   

r e k l a m y


  

Zgodnie z oficjalnymi raportami na temat wyników finansowych kontrolowana przez Skarb Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) po sześciu miesiącach 2017 roku odnotowała 1 mld 430 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wobec 149,11 mln zł straty w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak czytamy w komunikacie prasowym JSW: "Wyższe przychody wynikały przede wszystkim z wyższych cen sprzedaży węgla i koksu. Średnia cena węgla wzrosła w pierwszym półroczu tego roku w stosunku do adekwatnego okresu roku poprzedniego aż o 103,3%. W przypadku samego węgla koksowego średnia cena sprzedaży uzyskana przez grupę kapitałową JSW w pierwszym półroczu 2017 roku była o 135,5% wyższa niż rok wcześniej. Cena węgla do celów energetycznych wzrosła w tym czasie o 10,5%".
    

r e k l a m y

 


    
Inna spółka wydobywcza - Lubelski Węgiel "Bogdanka" - która jest kontrolowana przez państwową Eneę, również pochwaliła się dodatnimi wynikami finansowymi za I półrocze 2017 roku. Zgodnie z oficjalnym komunikatem spółka ta miała 112,1 mln zł zysku na czysto. 

Zestawiając te informacje z szacunkowymi (jeszcze nie opublikowanymi) wynikami Polskiej Grupy Górniczej (która według planów po pierwszym półroczu miała osiągnąć ok. 160 mln zł zysku na czysto), z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić że rok 2017 będzie dla sektora górnictwa węgla kamiennego rekordowy pod względem osiąganych zysków. Odnotujmy, że jak do tej pory najlepszy wynik polskie górnictwo osiągnęło w 2011 roku, kiedy wygenerowało zysk na poziomie 2,8 mld zł. Jeśli tempo osiąganych zysków z pierwszego półrocza utrzyma się także w drugim, to cały rok 2017 może się zakończyć wynikiem, który przekroczy 3 miliardy złotych!

Powstaje pytanie - gdzie podziali się wszyscy ci "eksperci" i "niezależni doradcy", którzy jeszcze nie tak dawno twierdzili, że polskie górnictwo jest nierentowne?

 

Źródło: Zysk netto JSW wyniósł 1430,73 mln zł w I poł. 2017r. wobec straty rok wcześniej (Stooq.pl)
Źródło: Szacunek Bogdanki: w pierwszym półroczu 112,1 mln zł zysku (Stooq.pl)
Źródło: Ceny węgla (wnp.pl)

 

r e k l a m y


 

    


    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies 

oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie 

stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.