niewygodne.info.pl

 

     Szyszko chce w 10 lat wyciąć 188 tys. m/3 drzew. Weekendowa nawałnica w ciągu jednej nocy przewróciła 7 mln m/3 drzew!

wtorek, 15.08.2017 r.

 

wykorzystane foto: screen z Youtube.com

Przypomnijmy, że w nagłaśnianym już do oporu sporze o Puszczę Białowieską chodzi o wycinkę 188 tys. m/3 drzew w ciągu 10 lat. Średniorocznie z obszaru Puszczy ma być pozyskiwanych po 18,8 tys. m/3 drzew. Dla uzmysłowienia skali warto wiedzieć, że nawałnica jaka w ostatni weekend nawiedziła województwa pomorskie oraz kujawsko-pomorskie w ciągu jednej tylko nocy przewróciła lub połamała aż 7 mln m/3 drzew! To ponad 37 razy więcej niż Szyszko chce pozyskać z Puszczy Białowieskiej (z terenu jej lasów gospodarczych, nie rezerwatów!) w ciągu 10 lat.

 

Cała akcja wokół Puszczy Białowieskiej zaczęła się po tym, jak Ministerstwo Środowiska zmieniło 10-letni plan gospodarczy dla tego lasu. Decyzją ministra Szyszki zwiększono limity dla pozyskiwania drzew z 6,4 do 18,8 tys. m/3 w ciągu roku, tak aby w planie na lata 2012-2021 pozyskać z terenów gospodarczych Puszczy łącznie 188 tys. m/3 drzew. Należy też zwrócić uwagę na to, iż wspomniany limit wycinki rzędu 18,8 tys. m/3 rocznie jest i tak o połowę mniejszy od tego, jaki przewidywał plan wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej w latach 2002-2011 (co ciekawe - wówczas jednak ekolodzy nie protestowali, a Komisja Europejska nie wszczynała postępowań przeciwko Polsce).
   

r e k l a m y


  
Aby lepiej uświadomić sobie jak wycinka wspomnianych 18,8 tys., w dużej części zaatakowanych przez kornika, drzew jest niewielką ingerencją w drzewostan Puszczy (której 80 proc. terytorium stanowią lasy zasadzone przez człowieka, mające charakter gospodarczy, co wiąże się z ich cykliczną i fragmentaryczną wycinką oraz nasadzaniem nowych drzew), warto wiedzieć, że nawałnica, która z piątku na sobotę przeszła nad lasami województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego przewróciła aż 7 mln. m/3 drzew! To ponad 37 razy więcej niż Szyszko chce pozyskać z Puszczy Białowieskiej w ciągu 10 lat.

 

Źródło: Lasy Państwowe: 30 tys. ha lasów do całkowitego odnowienia, 7 mln m sześc. połamanych drzew (Stooq.pl)

Źródło: Największa taka klęska w historii polskich lasów (Lasy.gov.pl)
Źródło: 10 faktów o Puszczy Białowieskiej... (Lasy.gov.pl)

      

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.