niewygodne.info.pl

 

     Skarga polskiego FAKRO na duński VELUX od 5 lat czeka na rozpatrzenie przez KE. Komisarzem decydującym o przyjęciu skargi jest... Dunka

środa, 9.08.2017 r.

 

foto: Ministerie van Buitenlandse Zaken (Flickr.com / CC by-SA 2.0)

Największy polski producent okien (FAKRO) uważa, że jego główny konkurent na europejskim rynku (duński VELUX) dopuszcza się praktyk o charakterze nieuczciwej konkurencji i nadużywa dominującej pozycję na rynku. Skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej Polacy wnieśli 5 lat temu. Niestety do dziś nie została ona rozpatrzona. Co ciekawe - europejskim komisarzem ds. konkurencji, który podejmuje decyzje w zakresie tego, jakie skargi złożone przez przedsiębiorców będą rozpatrywane, a jakie muszą czekać w kolejce, jest... Dunka - Margrethe Vestager.

 

Przypomnijmy - już w 2007 roku polska firma zarzuciła duńskiemu VELUX-owi stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, z powodu których FAKRO miało ograniczone możliwości oferowania swoich produktów w znacznej części Europy Zachodniej. W lipcu 2012 roku podjęta została decyzja o złożeniu do Komisji Europejskiej skargi o nadużywanie pozycji dominującej na rynku przez VELUX. Skarga liczyła 299 stron, w treści których szczegółowo objaśniono zasady funkcjonowania europejskiego rynku okien dachowych, pozycje zajmowane na tym rynku przez poszczególnych producentów, jak również w detalach przedstawiono poszczególne zarzuty w zakresie nadużywania pozycji dominującej przez VELUX, wraz ze stosownymi wyjaśnieniami prawnymi oraz licznymi dowodami. Dokumentacja dowodowa została do skargi dołączona w postaci 184 załączników o objętości kolejnych niemal 1 100 stron.

      

r e k l a m y


       

Pomimo tego, iż skarga na VELUX została złożona 5 lat temu, to do dziś Komisja Europejska nie podjęła decyzji co z nią zrobić. Przedstawiciele polskiego FAKRO oskarżają eurokratów o to, że celowo i z premedytacją nie chcą się zająć ich skargą. Oczywistym jest, że rozstrzygnięcie sprawy po myśli Polaków mogłoby negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe duńskiego VELUX-a. Póki jednak nie ma żadnego rozstrzygnięcia (nawet dotyczącego formalnego przyjęcia skargi do rozpatrzenia), póty na europejskim rynku okien nadal panuje status quo, w którym Duńczycy wciąż są górą. Właśnie dlatego w maju tego roku prawnicy FAKRO złożyli do sądu UE w Luksemburgu skargę o bezczynność Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Co ciekawe - europejskim komisarzem ds. konkurencji, który podejmuje decyzje w zakresie tego, jakie skargi złożone przez przedsiębiorców będą rozpatrywane, a jakie muszą czekać w kolejce, jest... Dunka - Margrethe Vestager, która zanim trafiła do Komisji Europejskiej zajmowała stanowisko ministra gospodarki w duńskim rządzie.

W kontekście powyższego warto również przypomnieć słowa Ryszarda Florka, prezesa FAKRO, który w wywiadzie dla "Forbes" zauważył ciekawą rzecz: "Dunka Margrethe Vestager jest komisarzem UE ds. konkurencji. Ona połowę spotkań ma z duńskimi przedsiębiorcami. Ciągle główkuje, co zrobić, by rozwijała się duńska gospodarka. Jak się zwróciliśmy do Janusza Lewandowskiego, gdy zasiadał w Komisji, to powiedział nam, że jest z Polski, więc mu nie wypada zabiegać o to, by polska firma nie była dyskryminowana w Unii Europejskiej" (sic!).

 

Źródło: Ryszard Florek: wielkie koncerny zrobiły z Polski kraj półkolonialny (Forbes.pl)
Źródło: Fakro złożyło skargę na KE w związku ze sporem z Veluxem (Onet.pl)
Źródło: Informacje dotyczące postępowania FAKRO - VELUX (PulsHR.pl)

       

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.