niewygodne.info.pl

 

     Czy niemieckie koncerny motoryzacyjne były w zmowie kartelowej, aby ograniczyć pozaniemiecką konkurencję?

wtorek, 8.08.2017 r.

 

foto: Janos Balazs (Flickr.com / CC by 2.0) | Wikipedia

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" ujawnił, że przedstawiciele koncernu Volkswagena (oraz należących do niego spółek Audi i Porsche), BMW i Daimlera (producent Mercedesa) od lat 90-tych spotykali się w ramach tajnych grup roboczych. Chodziło o wspólne ustalanie sposobów "wygaszania konkurencji". Na spotkaniach dyskutowano m.in. jak projektować pojazdy, produkować silniki, skrzynie biegów i inne podzespoły, jakich wybierać dostawców oraz jakie płacić im ceny. Czyż nie jest to przypadkiem naruszenie zasad wspólnotowego rynku?

 

Tygodnik "Der Spiegel" przedstawił dokumenty, z których wynika, że Volkswagen (w skład którego wchodzi również Audi i Porsche), BMW oraz Daimler (producent Mercedesa) zaczęły rozmowy w latach 90. w celu "skoordynowania działań związanych z technologiami samochodowymi, kosztami, dostawcami, jak również z kontrolą emisji w silnikach Diesla". Doszło do zawiązania 60 tajnych grup roboczych, na których 200 przedstawicieli ww. koncernów ustalało jak projektować pojazdy, produkować silniki, skrzynie biegów i inne podzespoły, jakich wybierać dostawców oraz jakie płacić im ceny. Wszystko po to, aby ograniczyć konkurencję koncernów motoryzacyjnych z innych państw.

   

r e k l a m y


       

Jeśli ustalenia tygodnika "Der Spiegel" się potwierdzą, to mamy do czynienia z bardzo ciekawą sprawą tzw. zmowy kartelowej. Ciekawą o tyle, że jest ona zakazana przez unijne prawo. W tym kontekście jestem ciekawy zachowania Komisji Europejskiej. Czy przejmie inicjatywę w tej sprawie i wykorzysta swoje uprawnienia nakładając na niemieckich producentów samochodów wielomiliardowe kary? Czy też z uwagi na kraj pochodzenia koncernów uczestniczących w zmowie, będzie raczej bierna, pozostawiając rozstrzygnięcie lokalnym urzędom antymonopolowym?

 

Źródło: Komisarz UE: niemieckim koncernom grożą ogromne kary za zmowę kartelową (Stooq.pl)
Źródło: Zmowa niemieckich producentów aut. Kursy akcji Volkswagena, Daimlera i BMW w dół (Bankier.pl)

     

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.