niewygodne.info.pl

 

     Oto jak postępowy Zachód Europy dyskryminuje ze względu na płeć. Kiedy sprawą zajmie się KE z Timmermansem?

wtorek, 8.08.2017 r.

 

Źródło Clipartu: clker.com

Polska może być stawiana jako wzór do naśladowania dla całej UE w kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn w osiąganych zarobkach. Obecnie różnice dla osób zajmujących takie same stanowiska wynoszą u nas jedynie ok. 6-7 proc. Co istotne - prawdopodobnie będziemy pierwszym krajem w Europie, gdzie różnice te praktycznie znikną (jeśli trend się utrzyma osiągniemy to ok. 2021 roku). Dla porównania - w sąsiednich Niemczech różnice w zarobkach wynoszą ok. 22 proc. i przy obecnym tempie niwelowania różnic potrzebnych będzie tam jeszcze 300 lat, aby osiągnąć równouprawnienie.

 

W opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie "Women in Work Index 2017", przygotowanym przez firmę doradczą PriceWaterhouseCoopers (PwC), zanalizowano sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD (najbardziej rozwinięte gospodarki świata) pod takimi względami jak: poziom bezrobocia, stopa zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin czy różnice w zarobkach w porównaniu z mężczyznami zajmującymi takie same stanowiska. Okazuje się, że nasz kraj w najnowszej edycji rankingu awansował o 3 pozycje i znalazł się na 9. miejscu spośród wszystkich 33 państw skupionych w OECD. W porównaniu z ostatnim odczytem udało nam się bezpośrednio przeskoczyć nad Szwajcarię, Kanadę i Belgię.
   

r e k l a m y


  
W uzasadnieniu do raportu analitycy PwC napisali, że awans Polski jest związany z obniżającym się wśród kobiet bezrobociem oraz jedną z najmniejszych różnic pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn zajmującymi takie same stanowiska. Wskaźnik tzw. pay gap (czyli procentowa różnica w osiąganych zarobkach między kobietami i mężczyznami) w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Co jednak istotne - jeśli obecny pozytywny trend równania zarobków utrzyma się na tym samym poziomie, to różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce zajmujących takie same stanowiska uda się zniwelować do 2021 r. – najszybciej spośród wszystkich wszystkich państw biorących udział w badaniu!

Zupełnie odmiennie wygląda to w innych, wydawałoby się znacznie bardziej postępowych, krajach Europy. Współczynnik "pay gap" we Francji i Szwecji wynosi 15,2 proc., w Holandii - 16 proc., w Danii - 16,4 proc., w Hiszpanii - 19,3 proc., a w Niemczech aż 21,6 proc.! W przypadku naszych zachodnich sąsiadów istotne jest również obecne tempo równania płac. Jeśli miałoby się ono utrzymywać na dzisiejszym poziomie, to nasi zachodzi sąsiedzi będą potrzebowali jeszcze około 300 lat, aby płace kobiet zrównały się z wynagrodzeniami mężczyzn zajmującymi dokładnie takie same stanowiska i wykonującymi taką samą pracę.

Powstaje pytanie - kiedy sprawie przyjrzy się Komisja Europejska? Wszak zróżnicowanie w zarobkach między kobietami a mężczyznami to, według feministek i lewaków, jeden z największych problemów w procesie równouprawnienia płci.

 

Źródło: Rynek pracy coraz przyjaźniejszy dla kobiet. Awans Polski w rankingu PwC Women in Work Index (pwc.pl)
Źródło: Polska z najniższą w UE różnicą w zarobkach kobiet i mężczyzn (Pb.pl)

    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.