niewygodne.info.pl

 

     Aktywne naruszenia prawa UE wg KE: Grecja - 186, Portugalia - 179, Niemcy - 146, (...) Polska - 130

poniedziałek, 7.08.2017 r.

 

foto: Komisja Europejska

Słuchając niektórych polskich mediów i polityków można odnieść wrażenie, że prawo UE naruszane jest głównie przez Polskę i Węgry. Nic bardziej mylnego! Jeśli spojrzymy na oficjalne statystyki Komisji Europejskiej, to okaże się, że jest sporo państw UE, wobec których toczy się znacznie więcej aktywnych procedur dot. naruszenia unijnego prawa, niż wobec Polski. Liderem jest Grecja - 186 czynnych naruszeń unijnego prawa. Potem Portugalia (179) i Hiszpania (171). Wobec Niemiec jest otwartych obecnie 146 procedur. Polska "dopiero" na 7. miejscu - 130 naruszeń.

 

Spora część mediów nadających w języku polskim straszy Polaków (na zasadzie pedagogiki wstydu) tzw. procedurami naruszenia unijnego prawa. Chodzi o sytuacje, w których Komisja Europejska stwierdza, że doszło do naruszenia przepisów UE przez dane państwo członkowskie i uruchamia wielopoziomową, przeważnie trwającą wiele lat procedurę. Jeśli uda się ją przeprowadzić do końca, to danemu państwu grożą kary finansowe nakładane przez Trybunał Sprawiedliwości UE. 

   

r e k l a m y


       

Słuchając wspomnianych mediów (ale również sporej grupy opozycyjnych polityków) można dojść do wniosku, że prawo Unii Europejskiej naruszane jest głównie przez Polskę i Węgry. Jakież jednak zdziwienie następuje, gdy wejrzymy w oficjalne statystyki Komisji Europejskiej. Okazuje się, że jest sporo innych państw UE, wobec których toczy się znacznie więcej aktywnych procedur dot. naruszenia unijnego prawa. Poniżej zestawienie czołowej "siódemki":

 

Grecja - 186 procedur
Portugalia - 179 procedur
Hiszpania - 171 procedur
Niemcy - 146 procedur
Włochy - 145 procedur
Belgia - 140 procedur
Polska - 130 procedur

 

Z powyższego jasno wynika, że nasz kraj - wbrew uprawianej propagandzie - wcale nie jest unijnym outsiderem w zakresie ilości naruszeń unijnego prawa. Z naszymi 130 procedurami daleko nam do takich państw, jak Grecja (186 procedur) czy Portugalia (179 procedur). Nawet przeciwko naszym zachodnim sąsiadom toczy się obecnie więcej procedur naruszenia unijnego prawa (146). 

 

Źródło: Infringement decisions (Ec.Europa.eu)
Źródło: Postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego (Ec.Europa.eu)

   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.