niewygodne.info.pl

 

     Podobno jest decyzja w/s atomu. Może warto wrócić do sprawy kontaktu z WorleyParsons za 253 mln zł?

piątek, 4.08.2017 r.

 

foto: IAEA Imagebank (Flickr.com / CC by 2.0)

Media donoszą, że po 8 latach zastanawiania się i bezefektywnego wydawania pieniędzy obecny rząd podjął decyzję o budowie elektrowni atomowej. Skoro temat został przywołany, to może warto wrócić do sprawy podpisanego jeszcze w 2013 roku kontraktu z prywatną firmą WorleyParsons na konsulting, doradztwo i "badania lokalizacyjno-środowiskowe" dla planowanej elektrowni za - uwaga - 253 mln zł! Co ciekawe - kontrakt ten podpisano (2013) mimo, że ABW ostrzegała aby tego nie robić. Dwa lata później umowę trzeba było wypowiadać w trybie pilnym, ale co zdążyli wziąć to ich.

 

W lutym 2013 roku, kiedy szefem państwowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) był Krzysztof Kilian (dobry kumpel Donalda Tuska), a Aleksander Grad (b. minister skarbu w rządzie Tuska odpowiedzialny za aferę stoczniową) kierował zależną od PGE spółką PGE-EJ1, zawarto umowę o wartości ćwierć miliarda złotych (!) z prywatną firmą WorleyParsons na konsulting, doradztwo i "badania lokalizacyjno-środowiskowe" dotyczące planowanej elektrowni atomowej.

Szybko okazało się, że cena za którą w/w firma miała wykonać badania (253 mln zł), była zawyżona. Pierwotne szacunki PGE określały wartość takich badań na około 120 mln zł (przy czym niektórzy eksperci twierdzili, że zadanie to można wykonać za kwotę poniżej 50 mln zł wykorzystując do tego celu nadal aktualne opracowania dla projektu siłowni atomowej w Żarnowcu). WorleyParsons wygrało przetarg oferując wykonanie badania za kwotę 253 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż zakładały pierwotne szacunki.

   

r e k l a m y


      

Poważne wątpliwości co do wiarygodności WorleyParsons miała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W trakcie trwania przetargu ABW miała informować najważniejsze osoby w państwie oraz szefa PGE, że rozmaite spółki-córki WorleyParsons żyją głównie z interesów prowadzonych z Rosjanami. Z notatek kierowanych do najważniejszych osób w państwie wynikało, że WorleyParsons Energy Services jest "technicznym konsultantem do opracowania finansowego uzasadnienia techniczno-ekonomicznego projektu pozyskania inwestycji zagranicznych do budowy elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim". ABW ostrzegała, że rosyjska inwestycja jest de facto ekonomiczną konkurencją dla projektu polskiej siłowni nuklearnej. Stąd, zdaniem polskich służb, zachodziło prawdopodobieństwo działań, których celem będzie spowodowanie opóźnienia realizacji budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. 

Pod koniec 2014 roku okazało się, że wspomniany kontrakt za ćwierć miliarda złotych trzeba było zerwać. Powód? - PGE twierdziła, że WorleyParsons nie wypełniała warunków umowy, wstrzymując tym samym pracę nad elektrownią. Z kolei przedstawiciele WorleyParsons twierdzili, że to oni zerwali umowę, bowiem kontrolowana przez rząd PGE nie przelewała im od roku pieniędzy. Stąd też musieli wstrzymać prace nad opracowaniem badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Co jednak zdążyli wziąć, to było ich. Ile dokładnie? - Nie wiadomo. Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że niezrealizowany kontrakt z WorleyParsons był jak do tej pory "największym wydatkiem" spółki PGE-EJ1. 

W kontekście powyższego powstaje pytanie - dlaczego w ogóle podpisano umowę z tą spółką? Czy te działania były tylko i wyłącznie pozorowanymi (choć kosztującymi miliony złotych) czynnościami, których celem było pokazanie opinii publicznej, że coś się wokół tematu elektrowni atomowej dzieje?

 

Źródło: Atomowe kłopoty rządu (Rp.pl)
Źródło: Rosjanie, bułgarska mafia energetyczna i polska elektrownia atomowa... (Defence24.pl)
Źródło: Zaskakujący zwrot ws. elektrowni atomowej. Polska straci miliony złotych? (Onet.pl)
Źródło: Program atomowy zawieszony. Spółka do budowy atomówki działa, a ministrowie się spierają, czy nie lepiej budować węglówki (Wyborcza.pl)
Źródło: Podjęto decyzję o budowie elektrowni jądrowej w Polsce (Stooq.pl)

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.