niewygodne.info.pl

 

     Oto jak Niemcy ignorowali niekorzystne dla siebie postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w/s gazociągu OPAL

czwartek, 3.08.2017 r.

 

foto: brianc (Flickr.com / CC 2.0)

Minister Szyszko zapowiedział, że pomimo postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE nasz kraj nadal będzie prowadził prace na terenie lasów Puszczy Białowieskiej. Sytuacja ta do złudzenia przypomina sprawę niemieckiego gazociągu OPAL (lądowa odnoga gazociągu Nord Stream). TSUE nakazał Niemcom (w dokładnie takim samym trybie jak w przypadku Puszczy) zawiesić decyzję o zwiększeniu przepustowości OPAL dla gazu z Rosji. Jednak nasi zachodni sąsiedzi zupełnie zignorowali to postanowienie! Dopiero po kilku tygodniach upomnień i monitów łaskawie zaczęli je realizować.

 

Przypomnijmy - w październiku ub.r. Komisja Europejska (KE) zrobiła wyłom w stosowaniu unijnego prawa i udzieliła Gazpromowi zgody na wykorzystywanie od 1 stycznia 2017 r. 80 proc. przepustowości biegnącego tuż przy granicy z Polską niemieckiego gazociągu OPAL. Polski PGNiG, upatrując w tym zagrożenie dla własnych interesów (m.in. istotne osłabienie znaczenie Polski, jako strategicznego - do tej pory - państwa tranzytowego oraz scementowanie pozycji Gazpromu jako monopolisty dostaw gazu do Europy), złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE, a dodatkowo wniósł o zawieszenie jej wykonania do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. 
   

r e k l a m y


  
Trybunał 23 grudnia przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie i nakazał Niemcom (na ich terytorium gazociąg OPAL biegnie) wstrzymać zwiększenie przepustowości dla gazu z Rosji. Co istotne - postanowienie TSUE w tej sprawie było podjęte w takim samym trybie i miało taką samą moc, jak postanowienie TSUE z 28 lipca w/s zawieszenia prac w Puszczy Białowieskiej do czasu wydania przez TSUE ostatecznego orzeczenia.

Co jednak ciekawe - począwszy od 1 stycznia 2017 r. przez gazociąg OPAL płynie coraz więcej rosyjskiego gazu! Niemcy zupełnie zignorowali postanowienia TSUE. Dopiero po kilku tygodniach upomnień i monitów łaskawie zaczęli je realizować.

Z uwagi na powyższe nie wykluczałbym, że w przypadku postanowienia TSUE w/s Puszczy Białowieskiej może być podobnie.

 

Źródło: Niemcy: Ślemy więcej gazu z Rosji pomimo orzeczenia Trybunału (BiznesAlert.pl)
Źródło: OPAL, czyli okazja czyni złodzieja przepustowości (BiznesAlert.pl)

    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.