niewygodne.info.pl

 

     Różny wiek emerytalny jest w 10 krajach UE, ale tylko w Polsce eurokraci dostrzegli problem

środa, 2.08.2017 r.

 

foto: Komisja Europejska

Głównym zarzutem Komisji Europejskiej w zakresie przyjętej ustawy o ustroju sądów powszechnych było wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Problem w tym, że podobne zapisy (w zakresie różnego wieku) funkcjonują obecnie w 10 państwach UE. Co więcej - polski TK wyrokiem z 2010 r. (a więc z okresu, kiedy jego skład nie budził wątpliwości Brukseli) uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne z polską konstytucją. Czy tak wygląda bezmyślne szukanie przez UE pretekstu, aby ślepo uderzyć.

 

Komisja Europejska (KE) wszczęła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa bowiem uznała, iż przyjęta przez polski parlament i podpisana przez prezydenta ustawa o ustroju sądów powszechnych dyskryminuje ze względu na płeć. Chodzi o wprowadzenie odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku (czyli sędziowską emeryturę) dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski.

Problem w tym, że obecnie podobne rozwiązania w zakresie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn funkcjonują w 10 krajach należących do Unii Europejskiej. Tymczasem KE uznała, że problem jest tylko z Polską i to w kontekście ustawy regulującej ustrój sądownictwa.
   

r e k l a m y


  
W tym kontekście warto przytoczyć wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku (a więc z okresu, kiedy nikomu się jeszcze nie śniły zmiany w składzie TK zapoczątkowane przez PO, a kontynuowane później przez PiS), który uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Nie bez znaczenia jest również argument prezentowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zgodnie z którym polityka społeczna i organizacja wymiaru sprawiedliwości (a więc decydowanie, kiedy sędziowie przechodzą w stan spoczynku) należą do kompetencji państw członkowskich.

Mając na uwadze powyższe, czy mamy zatem do czynienia z bezmyślnym szukaniem przez UE pretekstu, który uzasadniałby uderzenie w aktualny polski rząd?

 

Źródło: Retirement Ages in Member States (Etk.fi)
Źródło: Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce pod lupą KE (PulsHR.pl)
Źródło: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn (Trybunal.gov.pl)

   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

     

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

   

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.