niewygodne.info.pl

 

     Rząd w Paryżu nacjonalizuje największą francuską stocznie, by zablokować jej przejęcie przez Włochów. To się nazywa euro-hipokryzja!

sobota, 29.07.2017 r.

 

 

- "Liberalizm, Europa, wszystko pięknie, ale najważniejsze są strategiczne interesy Francji" - tak francuska telewizja BFM skomentowała decyzję rządu Francji o "tymczasowym upaństwowieniu" stoczni STX France w Saint Nazaire, by zapobiec jej przejęciu przez włoską spółkę. A teraz spróbujmy sobie wyobrazić w jaką histerię wpadłaby Bruksela, gdyby rząd w Warszawie podjął decyzję o "tymczasowej nacjonalizacji" któregoś polskiego przedsiębiorstwa, aby zablokować jego przejęcie np. przez niemiecki kapitał.

 

Stocznia STX France w Saint Nazaire to największa stocznia na terytorium Francji. Jeszcze w kwietniu b.r. rząd prezydenta Francois Hollande'a zgodził się na jej sprzedaż. Nabywcą okazała się być kontrolowana przez włoski skarb państwa spółka Fincantieri. 

W maju nowy prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapowiedział chęć renegocjacji umowy, na podstawie której stocznie w Saint Nazaire nabyła włoska spółka Fincantieri. Rząd w Paryżu od słów przeszedł do czynów. - "Podjęliśmy decyzję o egzekucji prawa państwa do pierwokupu STX" – poinformował francuski minister gospodarki Bruno Le Maire. W praktyce chodzi o decyzję o przymusowej nacjonalizacji tej stoczni, tak aby zablokować jej przejęcie przez Włochów na mocy porozumienia z kwietnia. 
   

r e k l a m y


  
A teraz spróbujmy sobie wyobrazić reakcję Brukseli, gdyby podobną decyzję wobec polskiego przedsiębiorstwa podjął rząd w Warszawie. Zakładam, że wycie eurokratów byłoby tym większe, gdyby okazało się, że nacjonalizowana jest firma, na którą chrapkę miał np. niemiecki kapitał.

 

Źródło: Francja znacjonalizuje stocznię, należącą do Włoch (Pb.pl)

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

   

R E K L A M Y

c

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.