Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     Blackout w II połowie lipca? Tak to jest, gdy zamiast budować elektrownie stawiało się na import energii z Niemiec
wpis z dnia 20/06/2017

  foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, do jakich dopuściła się ekipa PO i PSL-u, będą miały dramatyczne skutki dla całej gospodarki. Większość strategicznych inwestycji, których realizacja miała nastąpić za czasów wspomnianej koalicji, albo nie wyszła z fazy projektowej (elektrownia atomowa), albo była blokowana przez ekologów (elektrownia w Rajkowach), albo z niewiadomych przyczyn była anulowana (elektrownia w Ostrołęce). To, co im się udało, to zbudować most energetyczny do importu mocy z... Niemiec!

                              

r e k l a m y


            

Europejskie zrzeszenie narodowych operatorów (European Network of Transmission System Operators ENTSO-E) oceniło, że już w II połowie lipca, jeśli wystąpią upały, Polska będzie miała bardzo poważne problemy z zapewnieniem odpowiednich mocy w systemie elektroenergetycznym. Jedynym ratunkiem jest wówczas kosztowny import mocy z państw sąsiednich. Tak było np. pod koniec czerwca ubiegłego roku, kiedy działające na terytorium naszego kraju elektrownie nie były w stanie zapewnić odpowiedniej mocy i trzeba ją było ściągać z okolicznych państw. Polski system zasiliła energia ze Szwecji (600 MW), Litwy (488 MW) i Ukrainy (120 MW).

         

r e k l a m y


   

Niestety, ale w dużej części to efekt poważnych zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, jakich dopuściła się rządząca krajem przez 8 lat ekipa PO-PSL. Większość strategicznych inwestycji, których realizacja miała nastąpić za czasów wspomnianej koalicji, albo nie wyszła z fazy projektowej (elektrownia atomowa), albo była blokowana przez ekologów (elektrownia w Rajkowach), albo z niewiadomych przyczyn była anulowana, tak jak nowy blok elektrowni w Ostrołęce. Przypomnijmy, że we wrześniu 2012 roku z niewiadomych przyczyn poprzednia ekipa zawiesiła realizację tego projektu (na który wcześniej wydano już 200 mln zł). Gdyby nie ta decyzja nowy blok elektrowni w Ostrołęce właśnie mógłby być oddawany do użytku i przynieść systemowi dodatkowe 1000 MW mocy! 

To co udało się przeprowadzić od fazy projektowej do fazy realizacji, to nowy blok elektrowni w Opolu (ale tutaj również ekolodzy skutecznie blokowali inwestycje przez kilka lat) oraz... most elektryczny między Polską i Niemcami. W 2014 roku państwowe Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oraz niemiecka spółka 50Hertz Transmission GmbH (dawniej "Vattenfall Europe Transmission") podpisały umowę na stworzenie infrastruktury umożliwiającej sprzedaż niemieckiego prądu do Polski. Niestety, jak się okazuje, to wciąż zbyt mało, aby uchronić nasz kraj przed skutkami deficytu mocy i śmiertelnie groźnymi dla gospodarki blackoutami. 

 

Źródło: Upał znów wyłączy prąd (Rp.pl)

      

wpis z dnia 20/06/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

r e k l a m y


 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP