Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     Polacy najciężej pracującą nacją w UE! Ilość godzin w pracy to jedno. Brak równowagi między domem a pracą to drugie
wpis z dnia 14/06/2017

foto: niewygodne.info.pl

Wałęsa obiecywał kiedyś, że Polska będzie drugą Japonią. No i stało się. Przynajmniej pod względem czasu spędzanego w pracy oraz braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Zgodnie z raportem Confidence Index, które przeprowadziła firma Michael Page, równowaga między pracą a domem jest w przypadku Polaków najmocniej zaburzona spośród nacji należących do UE. Powyższe dane zdają się potwierdzać statystyki OECD - statystyczny Polak w ciągu roku spędza w pracy o 592 godziny więcej niż statystyczny Niemiec!

                              

r e k l a m y


            

Zgodnie z wynikami badania Confidence Index, które przeprowadziła firma Michael Page, pod względem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym Polacy zajmują ostatnie miejsce spośród wszystkich badanych państw w Europie. Wskaźnik work-life balance jest u nas znacznie niższy, aniżeli w krajach południowej czy zachodniej Europy.

Powyższe dane współgrają z wynikami najnowszego raportu przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat liczby godzin spędzonych w ciągu roku w pracy przez obywateli poszczególnych państw świata. Wynika z niego, że statystyczny Polak spędza w pracy w ciągu roku 1 963 godzin (163,6 godziny na miesiąc). Okazuje się, że Polacy spędzają w pracy w ciągu 2015 roku aż o 184 godziny więcej (23 dni robocze) niż Czesi, o 214 godzin więcej (blisko 27 dni roboczych) niż Węgrzy i aż o 592 godziny więcej (74 dni robocze) niż statystyczni Niemcy. 

         

r e k l a m y


   

Jeszcze gorzej sprawy się mają jeśli chodzi o zarobki. Zdaniem OECD przeciętny Polak zarobił w ciągu 2015 roku 12.257 USD brutto, co wg średniego kursu (3,7695 zł) stanowiło równowartość 46.203 zł. Jedna roboczo-godzina Polaka była zatem warta 23,53 zł brutto (46.203 zł / 1963 godz.). Pracujący w ciągu roku o 74 dni robocze krócej od Polaka statystyczny Niemiec zarobił w ubiegłym roku zdaniem OECD aż 41.716 USD brutto, co stanowiło równowartość 157.248 zł (+111,0 tys. zł więcej niż Polak). Jedna roboczo-godzina pracy Niemca była zatem warta aż 114,70 zł brutto (tj. blisko 5 razy więcej niż w przypadku Polaka).

Lech Wałęsa obiecywał kiedyś, że Polska będzie drugą Japonią. No i stało się. Jesteśmy drugą Japonią Europy pod względem czasu spędzanego w pracy. Jednocześnie jednak jesteśmy Bangladeszem Europy pod względem zarobków za wykonywaną pracę.

 

Źródło: Polacy więcej pracują, niż odpoczywają (Pb.pl)
Źródło: Average annual hours actually worked per worker (Stats.oecd.org)
Źródło: Average annual wages (Stats.oecd.org)

     

wpis z dnia 14/06/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

r e k l a m y


 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP