Polska żyje protestami byłych SB-ków czy marszem ONR-u, a tymczasem Bruksela uchwala kolejne regulacje, które będą nas kosztować 10 mld zł!
wpis z dnia 2/05/2017

Źródło: DesignRecipe (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Przedstawiciele państw członkowskich UE, wbrew opinii m.in. Polski, Czech, Węgier czy Rumunii, przegłosowali w ostatni piątek nowe standardy zaostrzające normy emisji dla przemysłu. Aby im sprostać nasz kraj będzie musiał w najbliższym czasie zapłacić gigantyczne pieniądze. Resort środowiska szacuje koszty na około 10 mld złotych! Tymczasem tematem numer 1 w polskich mediach mainstreamowych były, albo protesty SB-ków w/s utraconych przywilejów, albo marsz ONR-u. W kontekście wielomiliardowych wydatków, to naprawdę są drobne sprawy! 

                              

r e k l a m y


            

W ostatni piątek w Brukseli odbyło się głosowanie w/s przyjęcia ultra-restrykcyjnych norm emisyjnych dla zakładów przemysłowych i energetycznych. Przeciwko głosowali przedstawiciele Niemiec, Polski, Czech, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji oraz Finlandii. Niestety, ta koalicja państw okazała się być niewystarczająca. Pisze - niestety - bowiem koszty zmian technologicznych, jakie będą musiały być wprowadzone, aby nowemu prawu stało się zadość, w przypadku Polski są szacowane na 10 miliardów złotych.

       

r e k l a m y


   

Co gorsze - elektrownie węglowe w Polsce będą musiały dostosować się do nowych wymogów emisyjnych w ciągu bardzo krótkiego okresu czasu, bo w zaledwie 4 lata od daty publikacji decyzji przyjmującej przepisy. Wszystko zatem wskazuje, że rokiem granicznym będzie 2021. Eksperci nie mają wątpliwości - nie tylko koszty tej modernizacji są problemem. Jedynie 4-letni okres na wdrożenie zmian może w istocie zagrażać bezpieczeństwu dostaw energii elektrycznej w Polsce. Dodatkowo przyczyni się do wzrostu kosztów produkcji energii elektrycznej w naszym kraju, które - co trzeba podkreślić - w relacji do siły nabywczej naszych zarobków, już teraz są jednymi z najwyższych w Europie.

Szkoda, że większość krajów walczących o zaostrzenie norm emisji, swoje bogactwo ugrało właśnie na pompowaniu emisji w atmosferę. Teraz mogą sobie pozwalać na takie ostre wymogi. My nie.
Jeśli kraje rozwinięte będą nam wyznaczały normy, to w praktyce nigdy ich nie dogonimy, gdyż koszty wymuszanych w bardzo krótkim czasie zmian będą w przypadku Polski zbyt wielkie. Szkoda również, że ten temat nie przebija się do informacyjnego mainstreamu naszego kraju, który woli się zajmować zgorzkniałymi SB-kami lub marszem ONR-u...

 

Źródło: Bruksela bezwzględna. Polska na nowych normach emisji może stracić 10 mld zł (BusinessInsider.com.pl)

   

wpis z dnia 2/05/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

r e k l a m y


 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP