Czy wraz z Tuskiem przyjedzie Bieńkowska? Można by ją zapytać o lobbystów, którzy interweniowali u niej w/s blokady podatku od hipermarketów
wpis z dnia 19/04/2017

Źródło: Drabik Pany (Flickr.com / CC 2.0)

Kiedy Donald Tusk uciekał do Brukseli postanowił zabrać ze sobą swoją ulubioną minister, czyli Elżbietę Bieńkowską. Ta, już jako europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, spotykała się w Brukseli z lobbystami reprezentującymi interesy działających w naszym kraju zagranicznych sieci handlowych, które chciały uwalenia projektu podatku od sieci handlowych w Polsce. Niedługo później Komisja Europejska wydała decyzję nakazująca wstrzymanie działania tego podatku. Ktoś uznał, że interesy zagranicznych sieci handlowych są priorytetowe.

                              

r e k l a m y


            

Gabinet polityczny komisarza europejskiego ma obowiązek prowadzić ogólnodostępny dziennik spotkań. Z treści dziennika spotkań Elżbiety Bieńkowskiej (jest Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Usług) wynika, że spotykała się ona z przedstawicielami Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, reprezentującej interesy działających w Polsce zagranicznych sieci handlowych, które chciały zablokowania podatku od sieci handlowych w Polsce.

Co dzieje się wkrótce później?
Komisja Europejska (gdzie, przypomnijmy, Elżbieta Bieńkowska jest komisarzem odpowiadającym za rynek wewnętrzny) kwestionuje zasady podatku od sieci handlowych w Polsce. Zdaniem eurokratów mniejsze sieci mogą w naszym kraju liczyć na "nieuprawnioną pomoc publiczną" (sic!), gdyż stawka podatku jest dla nich niższa w porównaniu do stawki obowiązującej większe sieci handlowe.

       

r e k l a m y


   

Przypomnijmy - od 1 września 2016 r. miały funkcjonować dwie stawki podatku od sieci handlowych liczone od przychodów ze sprzedaży detalicznej: 0,8 proc. dla sieci osiągających przychody między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. dla sieci osiągających przychody powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku wynosiła 204 mln zł. Wyższa stawka podatkowa dotknęłaby przede wszystkim zagraniczne sieci handlowe (Rossmann, Lidl, Tesco, Auchan, Carrefour, Biedronka, Netto, Ikea). 

 

Jak widać po decyzji Komisji Europejskiej interesy niemieckich, francuskich czy portugalskich marketów okazały się być ważniejsze od interesu państwa, w którym te sieci działają. Jaką rolę odegrała w tym Elżbieta Bieńkowska? Warto by się jej zapytać.

 

Źródło: Lobbing sieci handlowych u komisarz Bieńkowskiej. Jak to było ze spotkaniem w sprawie podatku handlowego (Money.pl)

Źródło: KE zakwestionowała podatek handlowy w Polsce (Bankier.pl)

 

wpis z dnia 19/04/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

r e k l a m y


 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP