Węgiel znowu daje zarobić! Niewygodne fakty dla tych wszystkich, którzy chcieli zamykać kopalnie i sprzedawać je Niemcom
wpis z dnia 11/04/2017

Źródło: benscherjon (Pixabay.com / CC 0)

Wysokie ceny węgla, jakie zaczęły funkcjonować na światowych giełdach od listopada ubiegłego roku powodują, że wydobycie i sprzedaż tego surowca znowu się opłaca. Najlepiej widać to na przykładzie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - spółki powstałej w celu restrukturyzacji państwowych kopalni. Jeszcze w ubiegłym roku zanotowała stratę w wysokości -327,6 mln zł. Obecnie kolejny miesiąc z rzędu PGG generuje wyraźne zyski, a w cały 2017 rok może zamknąć wynikiem powyżej +370 mln zł! To samo dotyczy innych spółek z sektora górniczego w Polsce.

                              

r e k l a m y


            

Jeszcze rok temu za 1 tonę węgla energetycznego dostarczanego do portów Amsterdam - Rotterdam - Antwerpia (tzw. węgiel ARA) trzeba było płacić ok. 45 dolarów. Dzisiaj cena ta kształtuje się na poziomie 76-78 dolarów za tonę. Jeszcze bardziej podrożały ceny węgla koksowniczego. Na początku ubiegłego roku za 1 tonę takiego węgla na światowych giełdach trzeba było płacić ok. 50-80 dolarów. Obecnie ceny te kształtują się na poziomie przekraczającym 200 dolarów za 1 tonę

Efekty wzrostu cen na światowych giełdach najlepiej widać na przykładzie
Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - spółki powstałej w celu restrukturyzacji państwowych kopalni, która przez wielu była skreślana od samego początku, jako trwale nierentowna. Okazuje się, że od końca 2016 roku zaczęła ona przynosić zyski. Mimo, iż cały ubiegły rok zakończyła jeszcze ujemnym wynikiem finansowym (-327,6 mln zł), to w tym roku planowane zyski mają już przekroczyć 370 mln zł.

       

r e k l a m y


   

Perspektywy, że nasz sektor górniczy znowu stanie na nogi, a wydobycie węgla ponownie będzie bardzo opłacalną gałęzią gospodarki są widoczne gołym okiem. To, że na węglu można zarabiać pokazują statystyki z lat ubiegłych. Przypomnijmy, że jeszcze nie tak dawno, bo w 2011 roku, kontrolowane przez Skarb Państwa spółki górnicze (Kompania Węglowa oraz Jastrzębska Spółka Węglowa) potrafiły notować roczne zyski na poziomie 2,9 mld zł. I choć teraz nikt nie mówi, że uda się osiągnąć podobne wyniki, to zyski na poziomie 1 mld zł dla całego sektora będą całkiem przyzwoite i z pewnością pozwolą zamknąć usta wszystkim tym, którzy twierdzili, że kopalnie w Polsce to tylko już można zamykać lub sprzedawać Niemcom.

 

Źródło: Ceny węgla (Wnp.pl)
Źródło: PGG pracuje nad osiągnięciem wysokiego dodatniego wyniku w 2017 r. (BiznesRadar.pl)
Źródło: Analitycy wróżą JSW wysokie zyski (Wnp.pl)

 

wpis z dnia 11/04/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

r e k l a m y


 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP