Mało znany fakt: Na Węgrzech obowiązują surowe kary finansowe dla mediów rozpowszechniających fake-wiadomości
wpis z dnia 30/03/2017

foto: flash.pro (Flickr.com / CC by 2.0)

W kontekście ostatniego wysypu fake'ów, z jakim mieliśmy do czynienia w polskojęzycznych mediach salonowych, może warto wprowadzić rozwiązania, które obowiązują na Węgrzech? Okazuje się, że w 2011 roku w kraju Madziarów weszła w życie nowa ustawa medialna, która umożliwia nakładanie dotkliwych kar finansowych na stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe oraz wydawców prasowych i internetowych za publikowanie nieprawdziwych informacji mających znaczenie polityczne. Ilość fake-wiadomości natychmiast spadła.

                              

r e k l a m y


            

W 2010 roku rządząca na Węgrzech partia Fidesz Viktora Orbana uchwaliła nową ustawę medialną, która weszła w życie z początkiem 2011 roku. Ustawa powołała posiadającą szerokie uprawnienia, wybieraną przez parlament Radę ds. Mediów. Jednym z jej uprawnień jest możliwość nakładania wysokich kar finansowych na media publikujące fałszywe, acz mające znaczenie polityczne, informacje. Kary mogą wynieść do 200 mln forintów (równowartość ok. 700 tys. euro w 2011 roku) w przypadku telewizji i rozgłośni radiowych oraz do 25 mln forintów (ok. 89 tys. euro) w przypadku dzienników lub serwisów internetowych.

       

r e k l a m y


   

Kto wie - może taka ustawa potrzebna byłaby dziś w Polsce? Ostatnie wydarzenia pokazują, że właściciele polskojęzycznych telewizji, stacji radiowych, gazet czy portali internetowych nie przejmują się wcale tym, iż ich media publikują niesprawdzone, zmanipulowane lub czasem fake'owe wiadomości. Dotkliwe kary finansowe mogłyby to zmienić.

 

Źródło: Węgry: autocenzura skutkiem nowej ustawy medialnej (PolskieRadio.pl)
  

wpis z dnia 30/03/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

r e k l a m y


 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP