Kłamali rano, kłamali wieczorem. Eurokorpus kolejnym przykładem fake-newsa!
wpis z dnia 29/03/2017

foto: US Army Europe Images (Flickr.com / CC 2.0)

Był już fake o ataku na placówkę NATO, potem wrzutka o 10 sierotach z Aleppo i obrazkowa afera "wiewiórkowa". Za każdym razem kłamstwo goniło manipulację (lub na odwrót). Teraz wymyślili news o tym, że "Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu". Schemat zawsze taki sam - jedno medium (przeważnie kontrolowane przez zagraniczny kapitał) wypuszcza fake-ową informację, reszta mediów salonowych to powiela, zaczyna się ostra dyskusja, na TVN24 żółty pasek, Wyborcza szczuje, totalna opozycja bije na alarm. 

                              

r e k l a m y


            

Współczesna walka polityczna przy użyciu mediów społecznościowych i internetu pokazuje, że niektóre środowiska nie zawahają się użyć fake-newsa lub manipulacji dla osiągnięcia pożądanego celu. Wczorajszy przykład z Eurokorpusem pokazuje to w sposób dobitny. Najpierw zagraniczne medium wypuszcza sensacyjną, lecz zupełnie nieprawdziwą informację - oto Polska wychodzi z Eurokorpusu, czyli międzynarodowej jednostki wojskowej w ramach Unii Europejskiej, zrzeszającej 5 państw (dodatkowe 5 ma charakter państwa stowarzyszonego), która może zostać użyta w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wydziela kontyngenty dowódcze do sił odpowiedzi NATO. Tego "newsa" natychmiast powielają wszystkie salonowe media w Polsce. Rozpoczyna się ostra dyskusja, na TVN24 żółty pasek, Wyborcza szczuje, a przedstawiciele totalnej opozycji biją na alarm i opierają swoją narrację na tej fake-wiadomości. Nikt nie weryfikuje u źródła, czyli w MON, jak jest naprawdę.

       

r e k l a m y


   

Jaka była rzeczywistość? Po pierwsze - Polska nie wychodzi ze struktur Eurokorpusu. Nadal jest i będzie państwem stowarzyszonym. Pod tym względem status nasz nie zmienia się od 2002 r. Jedynie co się zmieni to to, że Polska rezygnuje z ubiegania się o status państwa ramowego (przypomnijmy, że Eurokorpus zrzesza 5 państw "ramowych": Niemcy, Francję, Hiszpanię, Belgię i Luksemburg). Negocjacje w tej sprawie trwały od 2008 roku, ale dowództwo Eurokorpusu nie specjalnie kwapiło się do tego, by przyjąć Polskę w swoje szeregi na prawach państwa ramowego. Oficjalnym powodem rezygnacji Polski z ubiegania się o status państwa ramowego była realizacja priorytetowych postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO oraz osłabienie roli Eurokorpusu w odniesieniu do realizacji zadań w ramach NATO. 

Nikt jednak Polski nie wypisuje ze status państwa stowarzyszonego w Eurokorpusie! Polska nadal będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu, tak wiec powielana przez wszystkie media salonowe wiadomość o tym, że "Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu" była klasycznym fake'm wyprodukowanym na potrzeby doraźnej walki politycznej.

 

Źródło: MON: Polska nie wycofa się z Eurokorpusu (Defence24.pl)
Źródło: Komunikat MON (Mon.gov.pl)

  

wpis z dnia 29/03/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

r e k l a m y


 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP