Kolejna skandaliczna prywatyzacja! Spółka będąca właścicielem wielu atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie była warta 197 mln zł. Sprzedali ją za 115 mln...
wpis z dnia 9/03/2017

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Kontrolerzy NIK nie mają wątpliwości - przy prywatyzacji należącej do Skarbu Państwa spółki "Meble Emilia" doszło do poważnych nieprawidłowości. W opracowanym przez rząd Tuska memorandum w/s sprzedaży promowano nierentowny obrót mebli (spółka chciała się z tego wycofać). Nie eksponowano natomiast kwestii wielu nieruchomości w ścisłym centrum Warszawy, których spółka była właścicielem oraz zarządcą i które windowały jej szacunkową cenę. Ostatecznie Meble Emilia sprzedano za 115 mln zł, mimo iż wartość zbywanych udziałów wyceniano na ponad 197 mln zł.

                              

r e k l a m y


            

NIK negatywnie oceniła sprzedaży 85 proc. udziałów spółki Meble Emilia Sp. z o.o., której dokonano w 2012 roku. Zdaniem kontrolerów Ministerstwo Skarbu Państwa w rządzie Tuska, zamiast prywatyzować powinno wnieść spółkę Meble Emilia do Grupy Polski Holding Nieruchomości SA (tj. inny państwowy podmiot zajmujący się zarządzaniem nieruchomości), zainteresowanej przejęciem Emilii z racji posiadanych przez nią wartościowych nieruchomości komercyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach Warszawy. Wniesienie Emilii do portfela spółek Grupy PHN SA byłoby korzystne dla obu stron.

       

r e k l a m y


   

Kontrolerzy NIK stwierdzili również, że wadliwie sporządzono strategię prywatyzacyjną spółki Meble Emilia. NIK wskazuje, że w zaproszeniu do negocjacji pominięto fakty korzystne dla rzeczywistej wyceny wartości spółki, m.in. posiadanie przez spółkę atrakcyjnych nieruchomości oraz prowadzenia trzech inwestycyjnych przedsięwzięć deweloperskich. Zlecone przez Ministerstwo "Memorandum informacyjne" kładło natomiast nacisk na nierentowną działalność spółki w zakresie obrotu meblami i nie uwypuklało zmiany w kierunku zacznie rentowniejszego zarządzania nieruchomościami, co wpłynęło na nikłe zainteresowanie potencjalnych inwestorów ewentualną transakcją.

Efekt tego był taki, że
Meble Emilia sprywatyzowano za kwotę 115 mln zł, tj. o 82 mln zł mniej niż wynosiła pierwotna wycena zbywanych udziałów (ponad 197 mln zł)

Zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało już złożone.

 

Źródło: Prywatyzacja wybranych spółek Skarbu Państwa (NIK.gov.pl)

 

   

wpis z dnia 9/03/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP