niewygodne.info.pl

 

     Dziwna ulga podatkowa dla wybranych, o której uchowanie zadbał A. Kwaśniewski i Trybunał Konstytucyjny

poniedziałek, 27.02.2017 r.

  

foto: DrabikPany (Flickr.com / CC by 2.0)

Pod koniec 2000 r. z inicjatywy Min. Finansów przyjęto projekt ustawy, który zwalniał z podatku dochody uzyskane ze sprzedaży akcji w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2003 r. Na pierwszy rzut oka - nic nadzwyczajnego. Po kilku latach ciekawego spostrzeżenia dokonuje jednak prof. Ryszard Bugaj. Zauważa on, że tuż przed wejściem w życie tej ustawy założyciele i współpracownicy Gazety Wyborczej otrzymują za darmo potężne pakiety akcji Agory, które - dzięki wspomnianej ustawie - mogą potem spieniężyć na giełdzie nie płacąc za to żadnego podatku. Ot pewnie przypadek...

              

r e k l a m y


       

Prof. Ryszard Bugaj w tekście opublikowanym na łamach "Dziennika" zauważa, że przy okazji przekształcenia spółki z o.o. Agora w Spółkę Akcyjną Agora (którą nazywa "skomplikowaną, wieloetapową operacją z zakresu inżynierii finansowej") jej wpływowi ludzie (związani z redakcją "Gazety Wyborczej") otrzymują gigantyczne majątki w postaci akcji Agory. I to praktycznie za darmo. W tym nie ma jednak nic nadzwyczajnego. Rzeczy nadzwyczajne zaczynają się później. 

Pod koniec 2000 roku z inicjatywy Ministerstwa Finansów przyjęto w Sejmie projekt ustawy, który
zwalniał z podatku dochody uzyskane ze sprzedaży akcji w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2003 r. W efekcie - jak zauważa prof. Bugaj - ludzie, którzy otrzymali potężne, warte nieraz dziesiątki milionów złotych, pakiety akcji spółki Agora, byli w tej sytuacji bardzo uprzywilejowani.

  

r e k l a m y


 

Parlamentarzyści szybko rozumieli, że przyjmując wspomniane zwolnienie z podatku de facto działają na rzecz stosunkowo wąskiej grupy ludzi. Błyskawicznie uchwalili nowelizację tej ustawy, która usunęła fragment mówiący o zwolnieniu z podatku dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2003 r. Nagle do gry wkracza prezydent Aleksander Kwaśniewski, który skierował nowelizację usuwającą zwolnienie do Trybunału Konstytucyjnego twierdząc, że narusza ona zasadę vacacio legis. Trybunał nowelizację uchylił, a wybrane osoby mogły się nadal cieszyć nieopodatkowanymi dochodami.

 

Źródło: Jak uwłaszczali się ludzie "Wyborczej" (Dziennik.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP