Absurd! Komisja Europejska krytykuje za osiąganie świetnych wyników w gospodarce!
wpis z dnia 11/02/2017

foto: DesignRecipe (Flickr.com / CC by 2.0)

Długo nie było tak absurdalnego newsa płynącego z Brukseli. Komisja Europejska (KE) właśnie uznała, że osiąganie najbardziej pożądanego stanu w międzynarodowych stosunkach handlowych, tj. wysokiej nadwyżki w handlu zagranicznym (eksport większy od importu), nie jest czymś dobrym. Rzecznika KE skierowała szczególną krytykę w stronę Niemiec, które w 2016 r. miały 252,9 mld euro przewagi eksportu nad importem. Jeśli taka myśl nadal będzie towarzyszyć unijnym liderom, to nie powinno nas dziwić, że w końcu wszystko się rozbije...

                             

r e k l a m y


            

Osiąganie nadwyżki w handlu zagranicznym jest jedną z podstaw dobrobytu i stabilnego wzrostu gospodarczego. Kraje eksportujące poza swoje granice więcej dóbr i usług są przeważnie bogatsze od tych, które więcej muszą importować, a bilans handlu zagranicznego mają ujemny.

Niemiecki Urząd Statystyczny poinformował kilka dni temu, że
w 2016 r. nasz zachodni sąsiad wyeksportował towary o wartości 1 bln 207,5 mld euro, a wartość importu wyniosła 954,6 mld euro. To oznacza, że bilans handlu zagranicznego był zdecydowanie dodatni i wyniósł 252,9 mld euro.

Niemcom możemy pogratulować świetnego wyniku i robić wszystko, aby we własnej gospodarce również osiągnąć nadwyżkę (w historii III RP jeszcze nigdy się to nam nie udało, biorąc pod uwagę pełne lata, a nie tylko pojedyncze kwartały).
Wysoka nadwyżka handlowa nie podoba się jednak... Komisji Europejskiej (KE). Zdaniem rzeczniczki KE osiąganie takiej nadwyżki prowadzi do "ekonomicznej nierównowagi" (sic!).

           

r e k l a m y


      

Nie wiem skąd oni biorą takich gospodarczych "mistrzów", ale na tym polega cała współczesna gospodarka - aby eksportować więcej wyprodukowanych u siebie dóbr i usług, a import maksymalnie ograniczać. Twierdzenie, że nadwyżka handlowa prowadzi do "ekonomicznej nierównowagi" jest banałem, który można porównać do stwierdzenia, że na świecie są bogaci i biedni. Krytykowanie państw za osiąganie takich nadwyżek śmierdzi socjalistycznym modelem pojmowania gospodarki, gdzie w imię równości i sprawiedliwości wszyscy powinni zarabiać tak samo

Naprawdę długo nie słyszałem równie absurdalnego stanowiska.
Pozostaje mieć nadzieję, że Komisja Europejska zmieni podejście i zamiast myśleć o równaniu w dół, zacznie równać do góry.

 

Źródło: KE krytykuje Niemcy za rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym (Stooq.pl)

    

wpis z dnia 11/02/2017

                                                    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP