Neumann przegrał z Szałamachą zakład o 10 tys. zł. Budżet kraju jest w znacznie lepszej kondycji niż prorokowało całe PO!
wpis z dnia 1/02/2017

 foto: Piotr Drabik (Wikipedia / CC by 2.0)

Przypomnijmy - pod koniec 2015 roku przewodniczący klubu PO - Sławomir Neumann - założył się z ówczesnym ministrem finansów Pawłem Szałamachą, że deficyt budżetowy w 2016 roku przekroczy 54 mld zł. Szałamacha twierdził, że nie przekroczy tego progu i będzie on niższy od deficytu planowanego w ustawie budżetowej przyjętej jeszcze przez PO/PSL. Przegrany miał wpłacić do kasy państwa z własnej kieszeni 10 tys. zł. Co się okazało w rzeczywistości? Deficyt za 2016 r. wyniósł 46,3 mld zł i był o 10 mld zł mniejszy od planowanego przez PO!

                             

r e k l a m y


            

Deficyt budżetowy, najprościej rzecz ujmując, to różnica między dochodami państwa, a jego wydatkami. Rząd Ewy Kopacz projektując budżet kraju na 2016 rok założył, że deficyt wyniesie 54,6 mld zł (tj. o taką kwotę wydatki państwa przekroczą jego dochody). Po przejęciu władzy przez ekipę PiS założenie to podtrzymano, ale ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha zasugerował, że deficyt może być niższy od założonego i to nawet, gdy rząd zacznie realizować przedwyborcze obietnice (np. program 500+). 

Wiary w te słowa nie chciał dać
Sławomir Neumann, który w Platformie Obywatelskiej pełni rolę przewodniczącego klubu parlamentarnego. Twierdził on, że nie jest możliwe, aby dochody budżetowe urosły na tyle, by zniwelować deficyt poniżej 54 mld zł. Ostatecznie pomiędzy Neumannem a Szałamachą doszło do zawarcia zakładu o wartości 10 tys. zł. Szałamacha miał zapłacić ww. kwotę z własnej kieszeni na rzecz naszego państwa, jeśli deficyt budżetowy na koniec 2016 roku przekroczy 54 mld zł. Z kolei Neumann miał zapłaci 10 tys. zł, jeśli deficyt osiągnie pułap niższy od wspomnianych 54 mld zł.

       

r e k l a m y


    

Wczoraj Ministerstwo Finansów przedstawiło wstępne dane dotyczące wykonanie budżetu za rok 2016. Okazało się, że deficyt budżetowy wyniósł 46,3 mld złotych i był o 10 mld zł mniejszy od deficytu założonego w ustawie budżetowej autorstwa PO/PSL. To też oznacza, że Sławomir Neumann będzie musiał z własnej kieszeni wyłożyć 10 tys. zł i wpłacić na rzecz Skarbu Państwa. 

 

Powstaje pytanie - czy poseł PO będzie honorowy i uiści wspomnianą kwotę realizując warunki zakładu z Szałamachą?

 

Źródło: Paweł Szałamach (Facebook.com)
Źródło: Krzysztof Berenda (Twitter.com)

 

wpis z dnia 1/02/2017 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP