Prawie cała opozycja przeciwko podwyższeniu kar za wyłudzanie VAT! Kogo oni chronią?
wpis z dnia 30/01/2017
 

foto: youtube.com

Wyłudzenia VAT to obecnie największa finansowa patologia niszcząca budżet naszego kraju. Szkody jakie to przestępstwo powoduje były, jak do tej pory, olbrzymie. W samym tylko 2015 roku na terenie Polski przestępcy wystawiono 360,7 tys. lewych faktur na kwotę - uwaga - 81,9 miliardów zł! Luki w unijnych przepisach powodują, że wspomniane lewe faktury mogły się przyczynić do wyłudzenia z budżetu państwa aż 12,0 mld zł zwrotu fikcyjnego VAT-u! Tym bardziej dziwi, że opozycja zagłosowała przeciwko podwyższeniu kar za to przestępstwo.

                             

r e k l a m y


            

Okazuje się, że do tej pory polskie sądy dość łagodnie podchodziły do przestępców wyłudzających z budżetu kraju zwrot podatku VAT. W latach 2014-2016 za proceder wyłudzania na wielką skalę przed sądami odpowiadało 253 osób, jednak na karę bezwzględnego więzienia skazano zaledwie 31 osób (!)

Niewielka ilość osób skazanych szokuje w zestawieniu z finansowymi konsekwencjami tego procederu dla budżetu państwa. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez NIK - w latach 2013-2015 na szeroką skalę występowało w Polsce zjawisko wprowadzania do obiegu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne. W 2014 roku kontrolerom skarbowym udało się ujawnić
207 tysięcy takich faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)! Luki w unijnych przepisach spowodowały, że wspomniane lewe faktury w samym tylko 2015 roku mogły się przyczynić do wyłudzenia z budżetu państwa aż 12,0 mld zł zwrotu fikcyjnego VAT-u!

          

r e k l a m y


      

Niestety z uwagi na fakt, że przepisy umożliwiające wyłudzenia VAT-u muszą funkcjonować jako unijne regulacje, organom naszego państwa nie pozostaje nic innego jak nieustannie uganiać się za przestępcami oraz podejmować doraźne decyzje, takie jak przyjęty głosami PiS i pojedynczych posłów opozycji projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę. Do 25 lat więzienia będzie groziło w przypadku fałszowania faktur VAT przekraczających kwotę 10 mln zł, a od 3 do 15 lat w przypadku, gdy dochodzi do fałszowania faktur przekraczających kwotę 5 mln zł.

Co dziwne i zastanawiające -
zdecydowana większość posłów opozycji głosowała przeciwko temu projektowi. Powstaje pytanie o powody takiego zachowania? Czy rzeczywiście uważają oni, że kara do 25 lat więzienia dla przestępców wyłudzających z budżetu (a więc od uczciwych podatników) miliony złotych jest zbyt surowa?

 

Źródło: Głosowanie nr 21 na 34. posiedzeniu Sejmu (Sejm.gov.pl)
Źródło: Prezes NIK w Sejmie o fakturach dokumentujących czynności fikcyjne (NIK.gov.pl)

   

wpis z dnia 30/01/2017

                                                    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP