niewygodne.info.pl

 

     Aby sprzedać Kazachstanowi helikoptery Francuzi byli zdolni zmienić prawo w Belgii, tak by pomóc kazachskim oligarchom

poniedziałek, 16.01.2017 r.

  

foto: 401K2013 (Flickr.com / CC 2.0)

W 2010 roku Kazachstan zawarł z poprzednikiem Airbusa kontrakt na dostawę 45 wojskowych helikopterów. Cena - 2 mld euro. Tyle oficjalnie. Pod stołem ustalono, że Francja wpłynie na zmianę belgijskiego prawa, tak by kazachscy oligarchowie rezydujący na stałe w Belgii nie musieli iść do więzienia. Jeśli Francuzi byli w stanie zaangażować się w korupcyjno-polityczny wałek byleby tylko sprzedać swoje maszyny za 2 mld euro, to czy na podobne rzeczy było ich stać przy innych kontraktach na większe pieniądze?

 

W październiku 2009 roku prezydent Francji Nicolas Sarkozy udaje się z oficjalną wizytą państwową do Kazachstanu. Jednym z głównych tematów poruszanych przez francuską głowę państwa była kwestia zakupu przez kazachskie siły zbrojne helikopterów EC145 produkowanych przez Eurocopter (przekształcony później w firmę Airbus Helikopters). Kontrakt na dostawę tych maszyn został finalnie podpisany w 2010 roku. Opiewał on na sumę 2 miliardów euro i dotyczył zakupu 45 helikopterów.

          

r e k l a m y


       

Tyle oficjalnie. Mało kto jednak wiedział, że deal miał drugą, tajną i zupełnie nieoficjalną część. Przeprowadzone przez francuskich dziennikarzy śledztwo wykazało, iż szanse na zakup EC145 przez Kazachstan wzrosły, kiedy Francuzi obiecali prezydentowi Kazachstanu Nursultanowi Nazarbayevowi, iż pochodzący z jego kraju oligarchowie unikną kary więzienia za przekręty dokonane w Belgii.

W ruch poszły walizki wypełnione z pieniędzmi, lobbyści oraz tajne służby. Francuzi zaczęli naciskać na Armanda De Deckera, który w 2011 roku pełnił funkcję przewodniczącego belgijskiego senatu. De Decker był na tyle skuteczny, że przekonał swoich kolegów w belgijskim parlamencie o konieczności drobnej modyfikacji prawa, które - jak się później okazało - znacząco ułatwiły życie kazachskim oligarchom rezydującym na stałe w Belgii. Najsłynniejszym z nich był Patok Chodievov, oskarżony o korupcję. Dzięki zmianie prawa wywalczonej przez De Deckera, mógł on uniknąć kary więzienia (skończyło się na grzywnie 21 mln euro, która dla Chodievova nie stanowiła problemu). Sam De Decker otrzymał od tajemniczych przyjaciół "nagrodę" w wysokości 740 tys. euro.

  

r e k l a m y


 

Mając na uwadze powyższą historię ciekawe pytanie zadał bloger oraz publicysta miesięcznika "Bez Cenzury" Stanislaw Balcerac: 

"Skoro, aby sprzedać Kazachstanowi 45 śmigłowców EC145 (model mniejszy od Caracala) Francja posuwała się do korupcji polityków w Brukseli, to co musiało się dziać podczas negocjacji z rządem PO-PSL sprzedaży 50 Caracali dla Polski? Pytanie jak najbardziej na czasie, biorąc pod uwagę kwestie przedłużenia (lub nie) kadencji Donalda Tuska w Brukseli".

 

Źródło: „Kazachstangate”: skandal polityczny, w który zamieszane są Francja, Kazachstan i Belgia (OdFoundation.eu)
Źródło: Kazachstańsko-francusko transakcja wiązana. Miliardowe przetargi i oskarżany o korupcję oligarcha w tle (Mukhtarablyazov.org)
Źródło: Skaner, Stanislas Balcerac - "Bez Cenzury", nr 1/2017, s. 15.

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP