Do władz PiS-u: Jak byście zareagowali, gdyby za rządów PO ograniczono mediom dostęp do Sejmu?
wpis z dnia 16/12/2016

foto: Lukas Plewnia (Flickr.com /  CC by SA 2.0)

Mniej dziennikarzy i ograniczony dostęp do polityków - tak w skrócie można opisać nowy regulamin dla mediów relacjonujących prace polskiego parlamentu. Niestety forsowane przez przedstawicieli PiS zmiany to uderzenie w prawo obywateli do bycia informowanymi o tym, co robią nasi politycy. Zakazanie dziennikarzom poruszania się po sejmowych korytarzach i zadawania niewygodnych pytań w sposób znaczący utrudni sprawowanie kontroli nad władzą ustawodawczą. Ciekawe jak zareagowałby PiS, gdyby podobne regulacje wprowadzono za Tuska?

                             

r e k l a m y


            

Zgodnie z nowymi regulacjami jedna redakcja będzie mogła delegować do gmachu budynku Sejmu tylko dwóch stałych korespondentów. Reszta dziennikarzy będzie mogła oglądać posiedzenia na ekranach TV w nowym Centrum Medialnym Sejmu, które będzie oddalone o kilkadziesiąt metrów od sali plenarnej naszego parlamentu. Ograniczony zostanie bezpośredni dostęp do polityków oraz możliwość nagrywania na żywo

Jeśli ta kontrowersyjna inicjatywa przejdzie i zostanie wpisana do parlamentarnego regulaminu, to
rzeczywisty kontakt mediów z politykami może się ograniczyć do wyznaczonych przez partyjne władze funkcjonariuszy, którzy łaskawie będą zachodzili do dziennikarskich pokoików w nowym Centrum Medialnym. I to tylko wtedy, kiedy będą mieli na to ochotę. Możliwość zadawania niewygodnych i niespodziewanych pytań "na twarz" zostanie de facto zlikwidowana.

      

r e k l a m y


    

W tym kontekście racje ma prawicowy publicysta Łukasz Warzecha, który na swoim twitterze napisał: "Jak można się cieszyć z tego, że władza oczyszcza sobie teren z dziennikarzy? To zawsze powinno niepokoić, niezależnie od tego, kto to robi". Co gorsze - z nieoficjalnych informacji wynika, że uprzywilejowane mają być media "państwowe" (TVP, Polskie Radio), które będą mogły wystawić większą liczbę korespondentów.

Jestem ciekawy jak zareagowałyby władze PiS, gdyby za Tuska przeforsowane zostały podobne regulacje? Czy przypadkiem nie podniosłyby larum, że oto następuje ograniczenie demokracji i wolności mediów...?

 

Źródło: Nowe Centrum Medialne (Sejm.gov.pl)
Źródło: Mniej dziennikarzy i ograniczony dostęp do polityków. Sejm wprowadza ograniczenia dla mediów (Gazeta.pl)

   

wpis z dnia 16/12/2016 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP