Min. Sprawiedliwości uderza w właściciela Providenta. Kurs akcji tej spółki załamał się po ogłoszeniu założeń do nowej ustawy antylichwiarskiej
wpis z dnia 14/12/2016

foto: 2041487 (Pixabay.com / CC0)

Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowej ustawy antylichwiarskiej. Jest on ewidentnie wymierzony w firmy pożyczkowe, które udzielają wysokooprocentowanych pożyczek (nawet kilkaset procent w skali roku). Najwięcej może stracić Provident. W ciągu tylko jednego dnia notowane na giełdzie w Londynie akcje brytyjskiego właściciela Providenta (International Personal Finance) spadły o ponad 40 proc.!

                             

r e k l a m y


            

Ministerstwo Sprawiedliwości kilka dni temu opublikowało nowy projekt ustawy "antylichwiarskiej", który przewiduje zaostrzenie warunków pożyczania pieniędzy konsumentom. W uzasadnieniu dla projektu możemy przeczytać, że ma on na celu "podjęcie kompleksowych i skoordynowanych działań, zarówno na gruncie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne, w celu zlikwidowania patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim". 

Ministerstwo proponuje obniżenie wszystkich wskaźników określających maksymalną wysokość opłat i prowizji. Obecnie limit ten wynosi
max. 25 proc. kwoty pożyczki (co w przypadku pożyczek krótkoterminowych, np. do 1 miesiąca, pozwala na osiąganie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania [RRSO] na poziomie kilkuset procent). Projekt ustawy proponuje, aby maksymalny limit wysokości opłat i prowizji wynosił zaledwie 10 proc. wysokości kredytu (co drastycznie obniży legalną stopę RRSO).

      

r e k l a m y


    

Na wieść o ogłoszeniu propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości drastycznie zareagował kurs notowanego na giełdzie w Londynie właściciela Providenta - spółki International Personal Finance (IPF). W ciągu zaledwie jednego dnia obniżył się on o ponad 40 proc.! Nie powinno nas to jednak dziwić, bowiem Polska była dla IPF - jak do tej pory - największym rynkiem sprzedaży drogich pożyczek. Perspektywa utraty sporej części przychodów musiała wpłynąć na giełdowe notowania tej brytyjskiej spółki.

 

Źródło: Kurs akcji International Personal Finance Plc (stooq.pl)
   

wpis z dnia 14/12/2016 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP