Sejmowych przywilejów ciąg dalszy: Posłowie na potęgę korzystają z tanich pożyczek fundowanych przez podatników
wpis z dnia 7/12/2016

foto: PremierRP (Flickr.com / CC 1.0)

Tylko od listopada 2015 r. do sierpnia 2016 r. Kancelaria Sejmu wypłaciła naszym parlamentarzystom aż 142 niskooprocentowanych (3-4%) pożyczek o łącznej wartości 3 mln 655 tys. zł. Średnia wysokość pojedynczego kredytu to 25,7 tys. zł. Wygląda więc na to, że sejmowe pensje, diety, dodatki funkcyjne, kilometrówki oraz ryczałty na prowadzenie poselskiego biura to za mało. Niemal co trzeci poseł musiał się jeszcze zadłużyć wykorzystując tanią pożyczkę fundowaną przez polskich podatników.

                             

r e k l a m y


            

Przypomnijmy - podstawowe uposażenie poselskie wynosi 9.892,30 zł brutto. Do tego doliczyć należy tzw. dietę parlamentarną, która stanowi jedną czwartą uposażenia, czyli 2.569,53 zł miesięcznie. Oprócz pensji podstawowej i diety posłom przysługuje również ryczałt na utrzymanie biura poselskiego, który obecnie jest równowartością 13.200,00 zł. Część z posłów może także liczyć na tzw. dodatki funkcyjne. Przewodniczący sejmowej komisji otrzymuje co miesiąc bonus w postaci 20 proc. dodatku liczonego od podstawowego uposażenia, a jego zastępca – 15 proc. Z kolei przewodniczący podkomisji może liczyć zaś na 10 proc. dodatku. Najbardziej "pracowici" posłowie w skali miesiąca mogą zatem zgarnąć kwotę w łącznej wysokości 27,6 tys. zł.

          

r e k l a m y


    

Pomimo otrzymywanych sejmowych pensji, diet, dodatków funkcyjnych oraz ryczałtów na prowadzenie poselskiego biura nasi parlamentarzyści wciąż potrzebują pieniędzy. Kancelaria Sejmu ujawniła dane, z których wynika, że od listopada ub.r. do sierpnia br. udzieliła aż 142 niskooprocentowanych (3-4%) pożyczek o łącznej wartości 3 mln 655 tys. zł. Oczywiście wszystko fundowane z pieniędzy podatników. 

 

Wygląda na to, że sejmowa kasa zapomogowo - pożyczkowa idzie na póki co na kadencyjny rekord. Wszak należy zauważyć, że za kadencji 2011-2015 Sejm udzielił nieco ponad 400 pożyczek na łączną kwotę 9 mln zł. Jeśli po 10 miesiącach obecnej kadencji pożyczek udzielono 142 na kwotę 3,6 mln zł, to ilu pożyczek i jakiej kwoty można się spodziewać na koniec kadencji?

 

Źródło: Tania pożyczka dla posła (GPCodziennie.pl)
Źródło: Posłowie pożyczyli od nas 8 mln zł (Fakt.pl)

 

wpis z dnia 7/12/2016

                                                    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP