Gdy pożyczasz bankowi swoje pieniądze możesz liczyć na 1% zysku. Gdy bank pożycza pieniądze tobie, jego zyski przekraczają 30%
wpis z dnia 5/12/2016

foto: NikolayF (Pixabay.com / CC0)

Trzymając pieniądze na koncie de facto pożyczasz je bankowi. W zamian możesz liczyć na odsetki rzędu 1 proc., w porywach do 2 proc. Kiedy jednak bank pożycza pieniądze tobie, to jego zyski - poprzez odsetki, opłaty i inne prowizje - nieraz potrafią przekroczyć nawet 30 proc. Oto najprostsze wyjaśnienie dlaczego w okresie od stycznia do października br. działające na terytorium naszego kraju banki zarobiły na czysto aż 12,12 mld zł (+6,4 proc. r/r)!

                             

r e k l a m y


            

Zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Banku Polskiego (NBP) - zysk netto działających na terytorium Polski banków w okresie od stycznia do października br. wzrósł do poziomu 12,12 mld zł i był o 6,4 proc. wyższy od uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wszystko zatem wskazuje na to, że rok 2016 zakończy się dla sektora finansowego wynikiem zbliżonym, do tego uzyskiwanego w latach poprzednich (zysk w 2015 r. wyniósł 13,1 mld zł, 2014 r. - 16,2 mld zł).

Dlaczego aż tyle pieniędzy z gospodarki wchłaniają banki? Odpowiedź jest bardzo prosta -
trzymając pieniądze na koncie de facto pożyczasz je bankowi. W zamian możesz liczyć na niewielki zarobek rzędu 1-2 proc. w skali roku z tytułu odsetek. Swoje oszczędności pożyczasz zatem bankowi niemal za darmo. Kiedy jednak bank pożycza pieniądze tobie, to jego zyski - z tytułu odsetek, opłat i innych prowizji - przeciętnie oscylują w granicach 14-16 proc. w skali roku, choć są i banki gdzie potrafią one przebić granicę 30 proc. w skali roku.

          

r e k l a m y


    

Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż nadal większość banków działających na terytorium Polski jest kontrolowana przez zagraniczny kapitał. - "Zagraniczne banki traktują Polskę jako idealne miejsce na maksymalizację swoich zysków i rekompensowanie niższych dochodów z tytułu obsługi klientów w macierzystym kraju UE" - to wnioski jakie wyłaniają się analizy sporządzonej w 2014 roku przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych na zlecenie sejmowej podkomisji do spraw instytucji finansowych. 

 

Proces transferu pieniędzy za granice potwierdza opublikowany kilka miesięcy temu raport Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Wynika z niego, iż od 2000 r. aż 66 mld zł z zysków banków trafiło do kieszeni inwestorów. Większość z nich to podmioty mające swoje siedziby poza granicami naszego kraju...

 

Źródło: Banki nakładają na Polaków wyższe koszty niż na Zachodzie (Forsal.pl)
Źródło: Zyski banków działających w Polsce trafiają za granicę. Czas na repolonizację? (Money.pl)

 

wpis z dnia 5/12/2016

                                                    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP