Nikt w Europie nie produkuje tyle ustaw co Polska! Jeśli dynamika się utrzyma, to w tym roku wejdzie w życie aż 32 tys. stron nowych aktów prawnych
wpis z dnia 30/11/2016

foto: Lukas Plewnia (Flickr.com / CC by SA 2.0)

W III kwartale br. w Polsce weszło w życie łącznie 7,8 tys. stron maszynopisów nowego prawa (ustawy i rozporządzenia). Szacunki firmy doradczej Grant Thornton wskazują, że jeśli w IV kwartale utrzyma się dotychczasowa dynamika publikowania nowych aktów prawnych (+6,6 proc. r/r), to do końca roku wejdzie w życie niemal 32 tys. stron nowego prawa! Rzeczywistość prawna nigdzie w Europie nie jest tak zmienna i nieprzewidywalna jak w naszym kraju...

                             

r e k l a m y


            

Firma audytorsko-doradcza Grant Thornton zbadała ile nowego prawa tworzą poszczególne państwa należące do Unii Europejskiej. Wnioski dla naszego kraju są zatrważające. Okazuje się, że w latach 2012-2014 Polska produkowała najwięcej nowych aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń czy innych prawnych jednostek redakcyjnych o zasięgu ogólnokrajowym) ze wszystkich państw należących do UE. Średnio w roku nasi legislatorzy produkowali prawie 56-krotnie więcej przepisów niż najbardziej pod tym względem stabilna Szwecja, 11-krotnie więcej niż plasująca się gdzieś pośrodku europejskiej stawki Litwa i 2-krotnie więcej niż Węgry, czyli kraj gdzie nowego prawa co roku produkuje się już całkiem sporo. W praktyce oznacza to, że tzw. rzeczywistość prawna dla obywateli i przedsiębiorców nigdzie w Europie nie była tak chwiejna i nieprzewidywalna jak w Polsce.

      

r e k l a m y


    

W 2015 roku weszło w życie 29,8 tys. stron maszynopisu nowych ustaw, rozporządzeń czy innych aktów prawnych o zasięgu ogólnokrajowym. Tak gigantyczna liczba stron nowego prawa to jego klasyczna nadprodukcja, mogąca być dla gospodarki czynnikiem hamującym. Warto bowiem zauważyć, że aby być na bieżąco ze zmianami w prawie, statystyczny przedsiębiorca musiałby na czytanie nowych aktów prawnych, jakie opublikowano na przestrzeni ubiegłego roku, poświęcać 3 godz. 59 min każdego dnia roboczego! 

Niestety, wiele wskazuje na to, że obecny rok może być pod tym względem jeszcze gorszy. Zdaniem Grant Thornton -
jeśli w IV kwartale utrzyma się dotychczasowa dynamika publikowania nowych aktów prawnych (I - III kw.: +6,6 proc. r/r), to do końca roku wejdzie w życie niemal 32 tys. stron nowego prawa!

Źródło: barometrprawa.pl

   

wpis z dnia 30/11/2016 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP